BANKALAR

Vergi Borcu Yoktur Yazısı

Vergi Borcu Yoktur Yazısı

Vergi Dairelerinden Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Vergi borcu yoktur yazısını vergi dairelerinden almak için, nüfus cüzdanınızla birlikte ilgili vergi dairesine bizzat başvurmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda dilekçeyle de başvuru kabul edilse de genel olarak uygulama vergi dairelerine resmen başvurudur. En yaygın olarak araçlar için borcu yoktur yazısı alınmaktadır. Satış öncesi vergi dairelerine başvurularak vergi borcu yoktur yazısı almak mümkündür.

Günümüz de vergi dairelerinin yoğunluğu sebebiyle gerçek ve tüzel kişiler veri borcu yoktur yazısını genellikle internet üzerinden almayı tercih etmektedirler.

İnternetten Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi mükelleflerinin işlemlerini daha kısa sürede ve daha az maliyetle hizmet sunabilmek için 18 Eylül 2007 tarihinden itibaren tüm işlemlerini internet üzerinden de yapılabilmesini sağlamıştır. Bu uygulamayla vergi dairesindeki borç ödeme, borç sorgulama, vergi borcu yoktur yazısı alma ve diğer vergi dairesi işlemleri daha kısa sürede yapılabilmektedir.

İnternet hizmetlerinden gerçek ve tüzel kişiler faydalanabilir. Ama önce sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. Gerçek kişileri için başvuru formunu doldurup imzalamak yeterlidir. Tüzel kişiler ise, vergi dairesindeki işlemleri yapacak olan bir kişiyi yetkilendirmek zorundadırlar.

Elektronik ortamda yapılan bu işlemler için mükelleflerin daha önceden şifre almaları gerekmektedir. Şifresi olan mükellefler ise,” İnternet Vergi Dairesi/Kurumlar-Gelir Vergi Dairesi” olarak açılmış bölümden “Vergi Borcu Yoktur Yazısı” ve “Mükellefiyet Yazısı” alabilmektedirler.

Vergi Borcu yoktur yazısını isteyen kurumda yine ” İnternet Vergi Dairesi/Kurumlar-Gelir Vergi Dairesi” sistemine girerek bu yazının gerçek olup olmadığını sorgulayabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet hizmetlerin de kullanacağınız şifreyi ise, vergi dairelerine bizzat başvurarak alabilirsiniz. Kapalı zarf usulü size özel verilen şifre 6 rakamdan oluşmaktadır. Güvenlik açısından siteye ilk girişinizle birlikte bu şifreyi değiştirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yeni şifreniz yine 6 rakamdan oluşmalı, kolay tahmin edilemeyen bir kelime olmasına dikkat edilmeli ve şifrenizi kimseyle paylaşmamaya dikkat etmelisiniz.

Başkanlığın elektronik ortamda sunduğu bu hizmetle vergi dairesine gitmeden, yasaların elverdiği kurallar dâhilin de aldığınız şifreyle, size gerekli olan evrakları kolayca alma imkânına sahipsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı