KREDİ KARTI

TROY Ödeme Sistemi, TROY Ödeme Sistemi Nasıl İşliyor?

Dünya çapında kullanımı olan MasterCard ve VISA benzeri ödeme şekillerine alternatif yerli ödeme biçimi olan TROY geldi. Bankalararası Kart Merkezi başka bir deyişle BKM aracılığıyla kullanım alanına başlatılan TROY ödeme sitemi kullanımına 2017 içesinde toplamda 29 banka geçecek.

TROY Kartlar Kullanıma Açıldı 

TROY ödeme sistemine geçen bankalar, kartları müşterilerin kullanımına 2016 senesi itibariyle hizmete sundu. Kartların ise sağ alt köşesinde TROY yazan kartlar ile Türkiye’nin bizzat ödeme sistemini kullanarak ödeme yapmış olacaksınız.

TROY Nedir?
Türkiye’nin Ödeme Yönteminin kısaltılması olan TROY aynı VISA ve Master Card benzeri bir ödeme sistemi yada kart markası diyebiliriz. Tamamıyla ulusal olan TROY ödeme sistemi ve işletimi BKM aracılığıyla yönetilecek. Henüz ilk senelerinde yalnızca ülkemizde geçerli olacak TROY ileriki zamanlarda bütün dünyada kullanılması amaçlanmaktadır.

TROY’un Tüketiciye Yararı Ne Olacak?

  • Bu ödeme şekli tamamıyla yerli olduğu için kesinlikle tüketiciye yansıtması olacak.
  • Başta kart hizmetlerinin ucuzlaması kart kullanıcıları için yararlı oluyor.
  • Yerli olmasından ötürü milli ekonomiye katkı sağlayarak dolaylı yoldan bütün vatandaşlara fayda sağlayacaktır.
  • Yeni bankacılık ve kart teknolojilerine Master Card ve VISA’ nın izin vermesini beklemeyecek daha çabuk geçiş sağlayacağız.
  • Küçük ödemelerin kartlar ile yapılması işletmelere faydadan çok kayıp sağlıyor. Zira işlem başı alınan ücretler yüksek olduğu için işletmeler kar etmenin tek yolunu yüksek harcamalara özendirmek olarak görüyor. Bu sistemle işlem fiyatları düşecek ve işletmeler kar ettikçe daha çok indirim yapacaktır.

Neden TROY Ödeme Sistemine Geçtik? 

Bu ödeme sistemlerine geçmemizde ki en büyük neden ise Türkiye’deki kredi kartları ve banka kartlarının kullanımının %97’sinin ülke içinde olması olarak gösterilmektedir. Yalnızca %3’lük bir dilim kartlarını yurt dışı alışverişlerinde kullanıyorlar. Bu vaziyet karşısında milli ödeme sistemine geçmek ülke ekonomisine ve ferdi ekonomiye katkı sağlayacaktır.

Tüm bunlara ayrıyeten Türkiye içinde yapılmış olan ödemelerde %40 oranında kredi kartı kullanılıyor ve %60’lık dilim ise nakit olarak ödeme yapmaktadır.

TROY Ödeme Sistemi Nasıl İşliyor? 

Bu sisteme geçen banka kartları ilk başlarda manyetik bantların ve çiplerin yer aldığı bir sistem olarak hayatımıza girdi. İleri ki vakitlerde ise mobil ve temassız bankacılık gibi bütün bankacılık hizmetlerinde kullanılacak.

BKM aracılığıyla yapılan yazılımların hazır olması halinde ileri ki vakitlerde bütün bankalar TROY ödeme sistemine sahip kartlar çıkarmak için lisans sahibi olacak. Bununla birlikte bu kartların kullanıldığı üye iş yerleri ve ATM sayıları da kısa sürede artacağı tahmin ediliyor.

TROY’un En Büyük Amacı 

Türkiye’de yapılmış olan ödemelerin %60’ının nakit olarak yapılması kayıt dışı ödemelerin artmasına neden oluyor. TROY ödeme sistemi sayesinde nakit ödemelerin yapılması minimuma indirilerek ileriki vakitlerde nakit kullanımını sıfır düzeyinde görmek amaçlanmaktadr. Böylelikle bütün ödemeler vergi vererek yapıldığı için ülke ekonomisine büyük oranda katkı imkanı sunulacaktır. Türkiye’ nin Ödeme Yönetimi niteliğine sahip kartları alırken sağ alt bölümde TROY logosunun olduğuna kesinlikle dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı