KREDİ KARTI

Temassız Ödeme Özelliği Nedir? Avantajları Nelerdir?

Market alışverişinizi yaparken, kasaların önünde kuyruk meydana geldiğini gördüğünüzde sizin de içiniz sıkılıyor, değil mi? Peki, alışveriş sonrasında dinlenirken kahve almak istediğinizde, sıranın uzunluğunu görüp sipariş vermekten vazgeçtiğiniz oluyor mu? Kredi kartınızın temassız ödeme özelliği yardımıyla artık sırada bekleme sıkıntınız kalmayacak. Gündelik alışverişlerinizde zaman kaybetmenizi engelleyen bu özellik, sürat kesmeden yaşama devam etmenizi sağlıyor. Aynı sürede, pratik ve emniyetli biçimde işlem yapabilmeniz için geliştirilen yeni teknolojilerden biri olarak yaşamımızdaki yerini almış bulunmakta. Siz de bu avantaja sahip olmak istiyorsanız, kredi kartı müracaatında yer alırken temassız kart özelliğinden istifade etmek dilediğinizi ifade etmek yetecektir. Nasıl kredi kartı sahibi olabileceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın.

Bu özelliği, temassız okuyucusu olan mağazalarda kullanabilirsiniz. Okuyuculara yaklaştırarak, 1 saniyeden kısa zamanda onaylanan ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hatta ödeme işleminizi bitirmek için kart şifrenizi girip işlemin onaylanması için beklemenize de sebep kalmıyor. Zaman tasarrufu imkanı sunan bu özellik, kullanıcıların akıllarına hırsızlık konusunda pekçok sual getirse de gelişen teknolojiyle sağlam bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlar.

Kredi kartlarında temassız ödeme özelliğini ve avantajlarını hep beraber inceleyelim:

Temassız Ödeme Özelliği Nedir?

En basit tabiriyle, ödeme aracı ve POS cihazı aralarında hiçbir temas olmadan yapılmış olan ödeme işlemine temassız ödeme denir. Kredi kartınızın üstünde yer alan çipin anteniyle, POS cihazı üstünde yer alan okuyucunun radyo frekans dalgalarının bir araya gelmesiyle ödeme gerçekleşir. Temassız sembolünü gördüğünüz her yerde, işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bir takım ödeme sistemlerinde temassız ödeme limiti 35 TL’ye kadarken, bazılarında ise 50 TL’ye kadar çıkmaktadır. Düşük miktarda yapmış olduğunuz alışverişlerde bozuk para çıkmadı derdine son verici bu özellik, ceplerinizi aşındıran demir paraları taşıma yükünü de ortadan kaldıracağa benziyor. Fakat, bu limitleri aşan alışverişlerinizde temassız özelliği kullansanız dahi kart şifresini girmeniz gerekecektir.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızın ön tarafında dalga ya da temassız işareti varsa alışverişinizi zaman kaybetmeden, meselesiz olarak yapabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz dalga işareti ya da ‘contactless’ ifadesi; bir takım iş yerlerinin kapılarında ya da vitrinlerinde yer alırken, bazılarında ise kasa yakınında bulunan POS cihazının üstünde bulunur. Alışverişinizi tamamlayıp kasaya yöneldiğinizde, kartınızı POS cihazına yaklaştırıp birkaç saniye beklemeniz ödeme yapmak için yetecektir. Kartınızı cihazdan kaldırdığınızda, işleminizin oldukça başarılı olduğuna dair bir içerik görünecektir. Bu yazıdan sonra işleminiz bitmiş demektir. Arta kalan vaktinizi dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Ek olarak, NFC (Yakın Alan İletişimi) ismi verilen özellik; telefonunuzda bulunuyorsa banka ya da kredi kartı bilgilerinizi ceb telefonunuzda saklayabilirsiniz. Böylelikle, ödeme yaparken hangi karttan alışveriş yapacağınızı düşünmek yerine tek bir tıkla gsm telefonunuzdan dilediğiniz kartı seçip, POS cihazına yaklaştırarak ödemenizi yapabilirsiniz.

Kredi kartı müracaatı yaparken aktive edebileceğiniz temassız kartınızla yapabileceğiniz işlem sayısı bankanız aracılığıyla belirlenir. Bankanızın müşteri hizmetleriyle görüştüğünüzde sizlere daha ayrıntılı bilgiyi verecektir. Alışveriş sonunda ödeme yapmak için temassız özelliği olduğunu bildiğiniz bir POS cihazına kartınızı ya da cep telefonunuzu yaklaştırmanız ve birkaç saniye beklemeniz ödeme yapmak için yetecektir. Ancak, bazı marketlerde ya da mağazalarda, yazar kasa-POS cihazı entegrasyonu yapılması için iş yerinin komut göndermesi gerekiyor. Bu benzeri vaziyetlerde iş yerine ödemenizi ne türlü yapacağınızı bildirmelisiniz.

Temassız İşlem Güvenli mi?

Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişse de kullanıcılarının giderek çoğalması emniyetli olduğunu göstermekte. Temassız ödeme niteliğine sahip kartlar, temaslı kartlar ile aynı ödeme yollarını kullanarak çalışıyor. Fakat aralarındaki bulunan tek fark; temassız kartların kart bilgilerini POS cihazına frekansları kullanarak, çok yakın mesafeden ( maksimum 4 cm ) göndermesi diyebiliriz. Düşünülenin aksine, temassız ödemeler için Visa veya MasterCard gibi uluslararası ödeme sistemleri; ek güvenlik çözümleri üreterek temassız ödemelere ekstra güvenlik hizmeti sağlamaktadır.

Temassız ödeme yolunu kullanarak üst üste bankanızın tespit edildiği sayıda şifresiz ödeme yapabilirsiniz. Ardından tekrar şifresiz alışveriş yapmak istediğinizde, kartınız gerçek kart sahibinin siz olduğunu teyid etmek için ödemenizi şifreyle yapmanızı isteyecektir. 35- 50 TL arasındaki alışverişlerinizi şifresiz, daha fazla meblağlı alışverişlerinizi ise şifreli olarak yapabildiğiniz temassız ödemede şifresiz olarak yapılabilecek, sizlere ait olmayan alışverişlerin toplam meblağı bu yüzden çok olmayacaktır. Başınıza gelebilecek bir dolandırıcılık olayında ise herhangi bir kart hırsızlığı halinde olacağı gibi bankanızın teminatı altında olacağınızı unutmamalısınız.

Temassız Ödeme Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Temassız ödeme özelliğini kullanırken, kartınızı elinizden hiç bırakmadığınız için unutma veya kaybetme ihtimallerini ortadan kaldırmış olursunuz. Mikro ödeme olarak adlandırılan minik miktarlardaki ödemelerinizde ücret üstü alma veya bozuk ücret denkleştirme benzeri problemleriniz kalmayacaktır. Ek olarak alışveriş yaptığınız markette veya mağazada sıranın çok hızlı ilerlemesi ve her bir bireyin işleminin saniyeler sürmesi, bu sistemle artık hayal olmaktan çıkıyor. Bu sayede siz müşterilerde memnuniyet ve alışkanlık oluşturan bir ödeme biçimi olan temassız özellik, daha emniyetli ve daha hızlı alışveriş imkanı sunmaktadır. Temassız kart özelliğini yalnızca alışverişlerde değil ulaşım amaçlı de kullanabilirsiniz. Çok ilginçtir ki Londra’dan sonra Konya ulaşımda temassız ödeme yolunu kullanan dünyada 2. şehir olarak tarihe geçmiştir.

Temassız ödeme; yalnızca müşteriler için değil, kasa görevlileri için de pekçok avantaj sağlamaktadır. Kasaların yoğun olduğu anlarda müşterileri temassız işlem yapmaya yönlendirmek, mağaza temsilcilerinin de işlerini kolaylaştıracaktır. Bu sayede, kasa sırası beklemek yerine aldıkları ürünü bırakıp öbür mağazaları tercih eden müşteri sayısı da azalacaktır. Son olarak, temassız ödemeler sahte para riskini ya da nakit parayı koruma maliyetini de en aza indirecektir.

Ülkemizde tahmini 60 bin mağaza ve marketde yer alan temassız ödeme uygulaması, bankanızın sizlere sağladığı en büyük kolaylıklardan birisi. Temassız ödeme işlemi yardımıyla sıra beklemeden, zaman kaybetmeden yapılmış olan alışverişin rahatlığını siz de doyasıya hissedeceksiniz. Kalan vaktinizi kendinize ayırarak, daha verimli işler amaçlı kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı