KOSGEB

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği (Sera Kredisi)

Örtüaltı tarım için geri ödemesiz teşvik

Sera kurmak amaçlı devlet desteği  ile  sera kurmak amaçlı teşvik ve hibe kredileri, salatalık, patlıcan, domates, biber, yetiştirmek amaçlı örtü altı tarım serası kurulumu devlet desteği ve örtüaltı yetiştiriciliği yapmanıza imkan tanır.

Sera kurmak için devlet desteği

Devlet, genç çiftçi projelerinin desteklenmesi amacıyla köye dönüş hibesi olarak verdiği 30 bin TL hibe alacak olan çiftçilerin müracaat aşamasında uygulamakta zorunlu olduğu sera projelerinden en az 1.000 m2′ ik meydanda ve basınçlı sulama sistem içerikli kontrolü örtü altı tesisinde  sebze ya da muz yetiştiriciliği projelerinde devlet destekli 30 bin TL hibe kredi vermektedir.

Hibe projelerinin bütçeleri KDV haricinde hesaplanacak olup, 81 şehirde 20 binin altındaki yerleşim kapsamında yaşayarak tarım ile uğraşmayı talep eden çiftçilere sera kuracak olanlara verilecektir.

Devlet Destekli Sera Kurmak

Yerli üretimi desteklemek amacıyla seracılık ile uğraşmayı talep eden çiftçilere, üreticilere ve sera kurmak amacıyla devlet desteğini almak isteyenlere Ziraat bankası aracılığıyla, Kosgeb aracılığıyla ve çiftçi projesi destek hibesi adıyla devlet destek vermektedir.

Devlet destekleri çiftçilerin ve üreticilerin yapacağı işin büyüklüğüne, çeşidine ve müddetine yönelik değişmektedir.

Sera Kurmak İçin Kosgeb Kredisi

Sera kurmak amaçlı devlet desteği veren müesseselerden biri olan Kosgeb Çiftçilere verdiği 50 bin TL hibe kredi, 100 bin TL 0 faizli hibe krediler ile sera kurmayı isteyenlere devlet desteği vermektedir. Kosgeb sera kredisi müracaatı yapmak amaçlı, Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmalı, sertifika almalı ve bu sertifika ile bir iş planı hazırlayarak Kosgeb’e başvurmalıdır. Çiftçilere verilecek olan bu hibe krediler ile işletme faaliyetlerinde kullanılacak olan ekipman ve demirbaş alımlarında kullanılacaktır.

Ziraat Bankası sera kurmak için devlet destekli krediler

Ziraat Bankası sera kurmak amaçlı devlet desteği veren bankalar içerisindedir. Ziraat bankası, devlet destekli sera kurmak için başvuruda bulunan çiftçilerden en az 1 dekar büyüklüğündeki seralarda kontrollü örtüaltı üretim  yapma şartları dahilinde üretim yapan çiftçilere ve üreticilere ve ÖKS’ye kayıtlı sera üretim işletmelerine, Sera kurmak amaçlı devlet desteği vermektedir. Ziraat Bankası aracılığıyla verilen tarım kredi ürünlerinden Seracılık kredileri ise şunlardır;

Modern Basınçlı Sulama Kredileri, Arazi Alım Kredileri, Tarım Makinaları Kredileri, Bitkisel Üretim Kredileri, Hasat ve Pazarlama Kredileri, Sertifikalı Tohum, Seracılık Kredileri, İyi Tarım Uygulamaları Kredileri, Fide ve Fidan Kullanım Kredileri, Organik Tarım Kredileri, Fide ve Fidan Üretim Kredileri, Sertifikalı Tohum, Çok Yıllık Yem Bitkisi Üretim Kredisidir.

Sizler de Sera kurmak amaçlı devlet desteğine müracaat ederek, sera kurabilir, seracılık konusunda tarımsal yatırımınızı yapabilir, Sera kurmak amaçlı devlet destekli kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı