YATIRIM

Sabit Getirili Menkul Kıymetler Nelerdir?

Sabit Getirili Menkul Kıymetler Nelerdir?

Genellikle yatırımlarını güvenilir ve devamlılık esasına göre yapan birçok yatırımcının ilk tercih ettiği yöntemlerden birisi olan sabit gelirli menkul kıymetler devletin ve şirketlerin kaynak ihtiyaçları oluştuğu dönemlerde tahvil ihalesi yolu ile borçlanma sureti ile sundukları araçlardır. Belli bir zaman aralığı içerisinde yapılabilen bu yatırım vade süresi boyunca tutulduğu durumlarda kazanç garantisi verir.

Dönemsel getiri sağlayan borçlanma senetleri olarak da tanımlanabilirler. Tahvil, bono ve repo gibi araçları barındıran bu özel ve kamu sektörü adına faklı kanallardan sunulur. Yatırımcılar genellikle devlet güvencesi altındaki kıymetli evrakları tercih ederler.

Sabit Getirili Menkul Kıymetler ve Özellikleri Devlet Tahvili

Tahvil anlam itibarı ile vade süresi bir yılı geçmeyen bor senedi olarak tanımlanır. Devlet Tahvilleri Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından çıkartılır ve DİSB kısaltılması ile iç borçlanma senedi olarak isimlendirilir. Bu senetler devlet garantisi kapsamında olduğu için vade süresi sonunda kazanç garantisi verirler. İskontolu olarak sunulan devlet tahvillerine kuponlu ve kuponsuz olarak iki şekilde yatırım yapılabilir. Kuponlu borçlanma senetlerinde 3 ay, 6 ay ve 1 yıl aralığında ödeme yapılırken kuponsuz tahvillere belirli periyotlarla ödeme yapılır.

Hazine Bonoları

Hazine bonoları ve tahviller benzerlik göstermekle birlikte birbirlerinden ayrılan en önemli özelliği hazine bonoları minimum 2 ay maksimum 1 yıl elde tutulabilir. Kısa vadeli olarak paralarını değerlendirme amacındaki kişiler için tercih edilen bir yatırım aracıdır. Özel kuruluşların ve devletin kısa vadeli ihtiyaçlarını gidermek için çıkardıkları bu bonolar riskli hisse senetlerinin yanında bulundurularak riskin dengede tutulmasına yardımcı olur.

Repo

Repolar genellikle yabancı finans kuruluşları öncülüğünde bono gibi kısa vadeli yatırımcılar için tercih edilen bir yatırım aracıdır. Bankalar önceden belirlemiş oldukları repo fiyatları üzerinden satış yaparak vade sonunda yatırımcıdan geri aldığında ana para ve faiz garantisi verirler.

Bunlar dışında kısa vadeli menkul kıymetler olarak değerlendirilen özel sektör bonoları ve özel sektör tahvilleri gibi araçlarda bulunur. Kısa vadeli getiri sağlamak amaçlı yatırım yapan kişi ve kuruluşlar için bono, tahvil ve repo gibi araçlar güven açısından son derece önemli yatırım araçlarıdır. Her yatırım yönteminde olduğu gibi piyasa dengeleri takip edilmeli ve bilgi sahibi olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı