BANKALAR

Rapor Parası Nedir ? Hangi Bankadan Alınır ?

Rapor Parası

Çalışan işçiler sağlık sorunları sebebiyle yada hamilelik nedeniyle rapor aldıklarında raporlu oldukları günler için isverenden maaş almazlar. O maaş dönemi için raporlu oldugu gün sayısınca eksik maaş alirlar.

Ancak rapor bitiminden itibaren bu eksik çalışma günlerinin ödemesini geri alabilmek mümkündür. Buna rapor parası yani geçici iş görmezlik ödeneği denilmektedir.

Rapor parasını kim öder?

Kamu ve anlaşmalı özel hastaneler tarafından kişinin adina düzenlenmiş olan raporlar üç nüsha olarak düzenlenir ve bir kopyası çalışana verilir. Diğer bir kopyası raporu düzenleyen hastane tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilir ve bir kopyasıda hastanenin kendisinde kalır.

Çalışan kendisine verilen hastalık izin raporunu yada doğum izni raporunu işverene ulaştır. işveren bu raporu 7 gün içinde SGK’nın resmi web sayfasına, geçici iş göremezlik ekranına girişini yapar. Rapor sisteme giriş yapıldıktan sonra SGK rapor parasını karşılayarak çalışanın magduriyetini önler.

Çünkü 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası gereği; Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmakta olan kişi işyerinde bir kaza geçirmiş ise veya işiyle alakalı olarak meslek hastalığından ötürü yada dogum, gebelik ve herhangi bir hastalık sebebiyle rapor almış ise SGK dan rapor parası alma hakkına sahiptir.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneğini alınan raporun 3. gününden itibaren ödemeye başlar. Yani ilk 2 günlük raporun ücreti işveren tarafından ödenir.Yine 1 yada 2 gün rapor alanlar çalışanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödenmez.

Örneğin; eğer çalışan Ocak ayı icerisinde 10 gün raporlu ise ocak ayi maaşında 30 değil 22 günlük maaş alacaktır. Rapor parası olarakda SGK dan da 8 günlük ödeme alacaktır. Başka bir örnek olarak ocak ayı içinde sadece2 yada 1 gün rapor alan çalışanin raporlu günlerden dolayi kesintisi olmayıp maaşı tam olarak yatacaktir.

Rapor parasi hangi bankadan alınır ?

Ülkemizde rapor parası geri ödemeleri SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafindan Ziraat Bankası aracılığı ile yapılır. Rapor SGK ya ulaştıktan sonra işleme koyulur ve rapor bitim tarihinden sonra raporlu olunan günlerin bedeli kişinin adina Ziraat Bankası hesabina yatırılır.

Eğer kişinin bankada bir mevduat hesabı varsa para otomatik olarak kişi hesabina geçer. Hesap sahibi ise istedigi zaman ödemeyi, ister ATM den ister şubeden alabilir. Ancak işçinin Ziraat Bankası mevduat hesabı yok ise bu kez para kişinin ismine yatırılır.

Bunun anlamı kişi kendisine ait Tc kimlik no içeren bir bir kimlik ile istediği bir Ziraat Bankası na müracaat ederek vezneden parayı çekebilir. Ancak kişilerin rapor parası talebi için Ziraat Bankasına şahsen ve kimlikle başvurması bir zorunluluktur.

Rapor Parası Ne Zaman Alınır?

SGK ve Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği rapor paralarının tamamı MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) üzerinden verilmektedir. Tüm ödemeler 2014 Şubat ayından itibarenher ayın 08 ve 14 ‘ü arasında yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı