BANKALAR

PTT Çalışma Saatleri

PTT Çalışma Saatleri 

PTT(Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü), ülkemizdeki ilk ve tek posta hizmetlerini veren kuruluştur. Osmanlı Devleti tarafından 1840 yılında posta hizmetlerini gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur. O zaman ki ismi Posta Nezareti’dir ve 1855 yılına gelindiğinde posta hizmetinin yanında telgraf hizmetlerini vermek amacıyla da Telgraf Nezareti ’de hizmete girmiştir.

1871 yılında Posta-Telgraf Nazırlığı olarak çalışmalarına devam etmiştir. Dünyada ki gelişmeleri takip eden kuruluş, 1909 yılında telefon hizmetleri de eklenerek Posta-Telgraf ve Telefon Nazırlığı olmuştur. 1995 yılına kadar sürekli değişen kuruluş, Türk Telekomünisyon Şirketi tarafından yönetilmesine karar verilmiş ve Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ismini almıştır.

PTT, 2013 yılında özelleştirme idaresi tarafından özelleştirilerek PTT A.Ş. olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

PTT(Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü),’nin verdiği hizmetler şunlardır;

1-E-devlet şifresi alma işlemleri

2-Doğalgaz, elektrik, su, telefon, internet faturası vb. tüm fatura ödeme işlemleri

3-Heaba veya isme para gönderme(havale) ve posta çeki işlemleri yapılabilir.

4-PTT kargo olarak yurt içi ve yurt dışı kargo işlemleri ve yük taşımacılığı

5-PTT Bankacılık işlemleri adı altında kredi ve kredi kartlarının temin edilmesi işlemleri

6-Telekominikasyon ve internet hizmetleri işlemleri

7-Posta alma ve gönderme

8- Çağın getirdiği yenilikleri de yakından takip edip uygulayan PTT A.Ş, Birleşik Posta, Ptt AVM, Ptt Kargo, Ptt KEP vb. hizmetleri de hayata geçirmiştir.

9-PTT şubelerinden posta çeki hesabı açtırabilir, birçok bankacılık işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ülkenin her yerinden ister kendi hesabınıza ister başka bir posta çeki hesabına para gönderebilir ve kendi hesabınızdan dilediğiniz zaman tüm PTT şubelerinden para çekebilirsiniz. Ayrıca bakiyeniz olması durumunda PTT kartınızı alışverişlerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Türkiye’nin her köşesinde şubeleri olan PTT’nin çalışma saatleri ise şöyledir:

PTT  şubeleri hafta içi her gün sabah saat tam 8.30 (sekiz buçuk)’da çalışmaya başlamaktadır. Akşam saat 16.30 (dört buçuk)’a kadar çalışmaya devam eder. 12.30 – 13.30 saatleri arasında öğle molası vermektedir.

İşlemlerin yoğun olarak yapıldığı bazı şubelerde ise çalışma saatleri 08.30-17.00 arasında uygulanmakta ve bu şubelerde öğle arası verilmemektedir.

PTT Şubeleri hafta sonları hizmet vermemekle birlikte Merkezi illerdeki PTT Şubeleri cumartesi günü öğleye kadar hizmet vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı