BANKALAR

Ortak (Müşterek) Hesap Nedir?

Ortak (Müşterek) Hesap Nedir?

Birden fazla kişi ile açılabilen ve bankacılıkta müşterek hesap olarak da bilinen ortak hesap, var olan bir hesaba daha sonradan ikinci bir kişiyi de dâhil ederek oluşturulabilir. Oluşturulan bu ortak (müşterek) hesaptan eğer hesap sahiplerinden(mudiler) her biri tek başına para çekebiliyorsa, bu hesaba tek imzalı (teselsüllü) ortak hesap denir.

Ancak durum öyle değil de para çekmek için hesap sahiplerinin her ikisinin de imzaları gerekiyorsa, o zaman birlikte imzalı müşterek hesap olarak adlandırılır.

Kimler Ortak Hesap Açabilir?

Kişiler eğer ortak hesap açmak istiyorlarsa, bunun için bankalar kişiler arasında kan bağı zorunluluğu aramaktadır. Birbirleri arasında kan bağı bulunmayan yani, akraba ya da aile olmayan iki kişi dilerlerse diledikleri bankadan ortak hesap açarak birikim yapmaya başlayabilirler. Bunun yanı sıra herhangi bir bankada mevcut bir hesabı bulunan kişi eğer şartları sağlıyorsa dilediği kişiyi hesaba ortak edilebilir.

Ancak bankalar kişiler arasında sevgililik veya arkadaşlık gibi ilişkiler varsa kişilerin ortak hesaplarından daha fazla vergi kesintisi uygulamaktadır. Eğer kişiler ortak hesap sahibi olmak istiyorlarsa bu detayı göz önünde bulundurarak bankalara başvuruda bulunmalılar. Bu özelliğe sahip müşterek hesaplar için bankalarile 30 arasında bir vergi kesintisi uygulamaktadır.

Ortak Hesap Nasıl Açılır?

Kişiler ülkemizde bulunan kamu ve özel bankalardan ortak hesap açtırabilirler. Ancak genellikle ödeme ve harcamalar için müşterek hesap yerine bireysel hesap ülkemizde daha popüler durumdadır. Eğer ortak hesap açtırılmak isteniyorsa, öncelikle seçilen bankanın müşterisi olmak, kişiler için müşterek hesap açtırmayı daha da kolay hale getirmektedir.

Bankalara yapılan başvuru sonrasında müşterek hesaba ortak olacak kişinin de banka tarafından istenen evraklarla bankada hazır bulunması gerekmektedir. Kişiler ve belgeler tamam olduktan sonra işlemler banka memurları tarafından tamamlanır ve ardından kullanıma hazır hale gelen ortak banka hesabı iki kişinin kullanabileceği tarzda özelliklere sahip olarak kullanıcılara sunulur.

Çoğunlukla yeni evlenenlerce talep edile ortak hesap, birikim yapmak için çok cazip bir yöntemken, gelirin birlikte yönetilmesine de imkân sağlar. Ancak açılacak ortak hesapta kişiler arasında mutlaka tam güven olması gerekmektedir.

Aksi taktirde hesap sahibi olan taraflar para çekme ve para transferleri işlemlerini yapabildikleri için karşı tarafı mağduriyete uğratabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı