SİGORTA

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur, Kim Öder?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur, Kim Öder?

Hayatta hiç hesabını yapmadığımız ve tahminde dahi bulunamadığımız en önemli olaylardan birisi kişinin vefat etmesidir. Peki kredi çektiniz ve vefat ettiniz geriye kalan kredi borçlarını kim öder?

 

Hayat Sigortasının Önemi

Bu konunun en önemli noktası vefat eden kişin krediyi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığıdır. Bunun önemli olmasının sebebi ölen kişin ölmesi halinde kredi borcunun sigorta şirketi tarafından ödenmesidir. Özellikle konut kredisi çekilmişse bu uzun bir zamanı kapsayacağından dolayı az bir miktar ödeme yaparak hayat sigortası yaptırmak kişi için faydalı olacaktır.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası

Hayat sigortası kredi çekerken mecburiyet arz etmez ama tavsiye edilir. Çünkü sigortanın amacı sizin vefat etmeniz durumunda borcu üstüne almak ve borçlarınızı ödemektir. Bazı istisnalar dışında tüm borçları sigorta şirketi kapatmakla mükelleftir. Bu istisnalar ise kişinin intihar sonucu ölmesi ya da kişinin kredi çektiği zaman hastalığı olduğu halde bunu belirtmemiş olmasıdır.

Bu durumlarda sigorta şirketi borcu ödemekle yükümlü değildir. Ayrıca hayat sigortasının başka bir avantajı ise kişinin vefat etmesi durumunda mirasçıları ölüm belgesi ile beraber veraset ilanında bulunarak kişinin ödemiş olduğu taksitleri de geri çekebilir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Yoksa?

Kişinin vefat etmesi durumunda borcun ödenme yükümlülüğü yasal varislerine geçer. Varisleri borcu ödemek zorunda kalırlar. Nasıl ki miras durumu olduğunda miras varislere dağıtılıyorsa borç ta varislere dağıtılır. Eğer varisler borcu ödemek istemezlerse reddi miras yaparak kredi borcunu reddedebilirler. Krediyi çeken kişi kefil göstermişse bu borç kefilden tahsil edilir. Eğer kefil yoksa ve varislerde borcu üstlenmezse borç batık kredi hükmüne geçer. Buna ek olarak vefat sebebi deprem, sel gibi doğal afetlerden meydana gelmişse borcun tümü silinir.

Eğer bir kredi çekecekseniz ve çekeceğiniz kredinin vadesi uzunsa hayat sigortası yaptırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu şekilde olursa çekmiş olduğunuz kredi borcu kefilinize ya da mirasçınıza kalmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı