Niçin Kredi Alamıyorum?

yorumsuz
616 views

Niçin Kredi Alamıyorum?

Kredi başvurunuz her zaman olumlu sonuçlanacak diye bir durum söz konusu değildir. Kredinizin olumsuz sonuçlanmasının bankaların kuralları arasında bir çok sebebi olabilir. Her ne sebep olursa olsun en önemlisi kredi puanınızın düşük olmasıdır.

Kredi Alamama Sebepleri

Kredi alamamanızın bir ya da birden fazla sebebi olması mümkündür. Düşük tutarda bir kredi talebiniz bile olsa bazı durumlarda krediniz olumlu sonuçlanmayabilir. Bunun yanı sıra yaptığınız her olumsuz başvuru sizin puanınızı düşürmeye devam edecektir ve kredi çekme olanağınız biraz daha azalacaktır. Kredi alamadığınız durumlarda birden fazla başvuru yapmak yerine red olan kredinizin neden ileri geldiğini öğrenerek durumu düzeltip ilerleyen zamanlarda yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

Kredi Puanını Düşüren Etkenler

Kredi puanı bankalar nezdinde en önemli durumdur. Çünkü sizin puanınız ne kadar yüksekse o kadar olumlu bir müşterisiniz demektir. Kredi puanınızı düşüren ve kredi alamamanıza sebep olan etkenler olabilir. Bunların bazılarına örnek verilmesi gerekirse;

Kredi kartınızın ödemesini her zaman asgari tutarda, asgari tutar altında yada son ödeme tarihi geçtikten sonra gerçekleştiriyorsanız puanınız her seferinde daha da düşecektir. Önceden kullanmış olduğunuz krediyi yapılandırmışsanız yada gecikmeli ödemelerle kapatmışsanız yine kredi puanınız düşük olacaktır. Yapmanız gereken ödeme alışkanlıklarınızı düzelterek birkaç ay sonra tekrar kredi başvuruda bulunmanızdır. Puanınızı yükselttiğiniz halde hala kredi alamıyorsanız gelirinizin çekeceğiniz miktara yeterli gelmeyebilir. Bunun için de bordronuzun haricinde iş yerinizde gerçek maaşınızı belgeleyen bir maaş yazısı sunmanız yeterli olacaktır.

Kredi Puanını Yükseltmek

Ödeme alışkanlığınızı düzeltir, kredi kartlarınızı asgarinin üzerinde ve son ödeme günü geçmeden gerçekleştirip, varsa kredinizi taksit gününde düzenli ödemelerini yaparak, telefon, doğalgaz, elektrik gibi faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vererek ve her ay otomatik ödemeden faturalarınızı düzenli ödeyerek kredi puanınızın yükselmesine etki edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017