KREDİ KARTI

Nakit Avansa Kapalı Karttan Para Çekme Yöntemleri

Nakit Avansa Kapalı Karttan Para Çekme Yöntemleri

Kredi kartları; kullanıcıların gelirleri göz önünde tutularak, limit miktarları ve bu limitlerin yasal düzenlemeleri doğrultusunda gerçekleştiği prosedürlerle oluşturulurlar. Kredi kartı prosedürlerinde önemli olan, limit miktarı ve bu miktarın düzenlenmesidir. Bazı kredi kartı kullanıcılarının nakit çekim limitleri uygun görülür, bazı kullanıcıların da, nakit çekim limitleri uygun bulunmaz.

Nakit Çekim Limiti

Nakit limit çekimlerinin uygun bulunması ya da aksi halde olan bu durumun asıl nedeni, bankadaki risk izleme ekibinde bulunan yetkili kişilerin kredi kartı kullanıcıları üzerinde belirlediği risk analizi ile şekillenir.

Nakit çekime kapalı ya da uygun bulunma sebebi, kredi kartı limitiyle doğru orantılı değildir. Kredi kartı limitinin yüksek olması, nakit avans çekmenin kesin olduğunu göstermez ya da kredi kartı limitinin de düşük olması, nakit avans çekme işleminin negatif olması anlamına gelmez.

Bu tarz durumlarla karşılaşan kart kullanıcıları; bankaların 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerini arayarak, nakit çekimine kapalı olan limitin açılma ya da arttırılma talebi işlemlerini sağlarlar. Talep aşaması sağlandıktan sonra, işlemle alakalı olarak onay ya da ret cevabı alınır.

Karttan Nakit Avans Çekme İşlemleri

Bankayla onay cevabı sağlanmadığı takdirde; kuyumcudan alınan küçük bir zarar alışverişiyle limitin nakit paraya çevrilmesi sağlanır. Yapılan alışverişin tek çekim olarak yapılması gerekir. Çünkü kuyumcudan alınan altın alışverişlerinde, banka tarafından taksitlendirme işlemi sınırlandırılır. Bu durumda alışveriş yapılan miktar tek çekim olarak hesaba yönlendirilir ve ufak bir zarar ile kartta bulunan alışveriş limiti, nakit limite dönüştürülür.

Bu işlemin kanuna aykırı olmadığı ve çoğunlukla kullanılan kredi kartı nakit çekim işlemleri sırasında kullanıldığı bilinir. Diğer yandan da; bankaların takip edeceği prosedürler doğrultusunda, düzenli olarak ödenen kredi kartı ödemelerinin sonucunda, nakit çekim limiti açma işlemleri tamamlanır ya da arttırma işlemi sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı