Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

yorumsuz
581 okunma

Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartları ve banka kartlarının hesapları için her bankada kendi kartına ait müşteri numaraları vardır. Birçok müşteri kredi kartlarının üzerinde yazan numaraların ne işe yaradığını bilmektedir. Başta müşteri numarası olmak üzere kart numaralarının neler olduğunu bilmeyen müşteri sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Ne var ki müşteri numarası, hesabın bağlı olduğu şube kodu ve hesap numaranız banka kartı üzerinde yazmaktadır. Tüm kredi kartları üzerinde bulunan 16 haneli numara müşteri numaranız veya hesap numaranız olmayabilir. Bu numaralar kişinin kredi kartı numarasıdır.

Peki, müşterin her zaman ihtiyaç duyduğu müşteri numarası nerede yazar ve nasıl öğrenilir? Bazı bankalar müşterine kolaylık olması maksadıyla kar üzerinde ismin hemen altında yer alan bölüme müşteri numarasını yazmaktadır. Müşterilerin bankalarda bulunan vadesiz hesap numaraları da kart üzerinde yazıyor olabilir. Bu durum daha çok banka kartlarında görülür. Kısacası banka kartınızın ön yüzünün en altı kısmında yazan numara müşteri numarasıdır.  Yazımızın bu bölümünde Ziraat Bankası için müşteri numarasını nasıl öğreneceğinizi anlatacağız.

Ziraat Bankası Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Ziraat bankası kullanan müşteriler sıklıkla müşteri numarasına ihtiyaç duymaktadır. Toplumumuzun bankacılık olaylarına biraz yabancı olmasından dolayı Ziraat Bankası müşteri numarası öğrenme biraz zor olacaktır. Ziraat bankasında hesabı bulunan kişiler müşteri numarasını online olarak Ziraat Bankası web sitesinden öğrenebilirler.

Eğer Ziraat Bankası kartınız varsa müşteri numaranızı da buradan öğrenebilirisiniz. Ziraat Bankası kartı ön yüzünde bulunan 16 haneli numaranın ilk 4 hanesinden sonra gelen 8 haneli sayı müşteri numaranızdır.

Örnek vermek gerekirse, kart numarası;  1111222222223333 olan bir kişinin müşteri numarası, 22222222 şeklindedir.  Bu müşteri numarasın online işlemlerde kullanabilirsiniz. Eğer banka kartınızı kaybettiyseniz müşteri numaranızı öğrenebilmenizin tek yolu banka şubeleridir. Banka şubelerine gittiğinizde gişe çalışanı kimlik bilgilerinizi aldığında müşteri numaranızı kısa süre içerisinde size söyleyecektir.

Online bankacılık kapsamında müşterilerin büyük mağduriyete uğradığı ve ciddi maddi sıkıntılar çektiği bilinmektedir. Bu yüzden kartınız yabancı kişilerin özelliklede art niyetli kişilerin eline geçtiğinde vakit kaybetmeden banka yetkililerine haber verilmeli ve banka kartınızın iptal işleminin yapılması gerektiğini bildirin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın