KREDİ NOTU

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

Kredi puanı, müşterinin ödeme gücünü gösteren, bankaların müşteri hakkında fikir sahibi olmasını sağlayan en önemli kredi kullandırma unsurlarından biridir. Kredi puanının yüksek olması müşterinin %100 kredi alabileceği anlamına gelmez. Kredi puanının yüksek olduğu durumlarda müşteri kredi kullanamıyorsa bu durumun birden fazla sebebi olabilir.

Müşterinin Düzenli Geliri Olmaması

Kredi kullanmak isteyen müşterinin düzenli bir gelire sahip olması, bu geliri belgeleyebiliyor olması gerekir. Müşteri düzenli bir gelire sahip değilse ya da sahip olduğu düzenli geliri belgeleyemiyorsa kredi puanı yüksek olsa bile kredi kullanamayabilir.

Müşterinin Kullanmak İstediği Kredi Tutarının Fazla Olması

Kredi kullanmak isteyen müşterinin; kullanmak istediği kredi tutarı, kredi kullanamamasına sebep olabilir. Bankanın hesapladığı aylık taksit tutarı müşterinin, düzenli gelirinin belirli bir kısmını (%60-%80 arası) geçmemelidir. Bu oran bankalara göre değişiklik gösterebilir. Müşterinin kullanmak istediği kredi tutarı bu şartı sağlamadığı takdirde kredi puanı yüksek olsa dahi krediyi kullanamayabilir.

Müşterinin İdari Takipte Olması

Kredi kullanmak isteyen müşterinin, ödemediği bir bankacılık ürününden kaynaklı idari takibi varsa kredi puanı yüksek olsa dahi kredi kullanamama ihtimali vardır. Bankaların açık takip olarak nitelendirdiği bu durumda müşteri, bütün kredi kullanma şartlarını yerine getiriyor durumda olsa bile kredi kullanamayabilir.

Müşterinin Aşırı Borçlanması Olması

Kredi kullanmak isteyen müşteri; kullandığı tüm bankacılık ürünlerinin, ödemelerini zamanında yapmış, yüksek kredi puanlı bir müşteri olabilir. Ancak müşterinin bankacılık borçları (kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı) gelirine göre risk teşkil eder durumda ise banka müşterisinin borçlarını risk faktörü olarak gördüğü için kredi talebini olumsuz sonuçlandırabilir.

Bu gibi durumlarda banka, kredi kullanmak isteyen müşterisinden kefil talep edebilir, teminat isteyebilir. Böyle durumlarda müşteri bankanın, kefil ya da teminat taleplerini yerine getiremezse kredi kullanamayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı