KOSGEB

Kredi Notu Düşük Olanlara KOSGEB Kredisi Çıkar Mı?

Ülkemizde pek çok esnaf KOSGEB’in sunmuş olduğu sıfır faizli kredi desteğinden istifade etmek istemektedir. KOSGEB fırsatlarından istifade etmek isteyen esnaflarımıza karşı her yıl faklı detaylı krediler çıkmaktadır. En son uzunca zamandır yapılamayan KOSGEB faizsiz kredi düzenlemesi yürürlüğe girerek, on binlerce esnafın faizsiz kredi kullanması sağlandı. Bu krediye başvurup da kendisine kredi çıkan esnaflarımız bankaya gittiklerinde kendilerine kredi notunun düşük olmasından ötürü  kredi verilmediğini öğrenmektedir. Peki kredi notu düşük olanlara KOSGEB kredisi çıkar mı? Bu sonun cevabı amaçlı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Söz konusu  KOSGEB kredi müracaatları tamamlandı ama kendisine kredi çıkan esnafların banka konusunda işlemleri devam ediyor . Hem bu aşamada kredi onayı çıkan kişiler hem de gelecek dönemde KOSGEB kredilerine müracaat edecek kişiler için kaleme aldığımız bu yazımızda, KOSGEB kredisi için müşteri kredi skorunun öneminden bahseedeceğiz.

Banka Sicil Affı İle Kredi Çekmek

Bilindiği gibi bankalar kredi onayı verirken 2 mühim noktaya bakarlar. Bu mühim noktaların biri, bireyin gelir durumu iken, öbür mühim nokta da bireyin kredi notudur. Başka bir deyişle banka kredi notu kötü olan kişilere kredi sunmak istemeyebilir. Zaten 2 ay öncesine kadar bankaların sicili bozuk kişilere kredi vermesi yasak idi. Bu yasağı delen bankalar BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU aracılığıyla cezalandırılmakta idiler.

Son düzenleme olan banka sicil affıyla beraber bu yaptırım ortadan kalmış olsa dahi, bankalar vermiş oldukları kredilerin geri ödenmesi hususunda bizzat kendilerini güvenceye almak için kredi notuna ehemmiyet verirler.

KOSGEB Kredisi Çıktı; Ama Banka Onaylamıyor

Birçok birey son KOSGEB kredi kampanyasından istifade etmek için gereken müracaatları yapmış ve devlet kanalıyla bu başvurular değerlendirildiği için pekçok kişiye kredi onayı çıkmıştır. İlk etap onayı KOSGEB kanalıyla yapıldığı için bu noktada sıkıntı yaşamayan esnaf ve iş adamları, bankaya gittiklerinde kredilerinin onaylanmadığını öğrenmektedirler.

Bunun nedeni de bireylerin risk vaziyetlerinin kötü olması  ya da kredi limitlerinin yetersiz olduğu gösterilmektedir. Kredi notu kötü olan bireylerin tehlikeli grupta değerlendirildiği bu noktada, esnafların birçoğu krediden yoksun bırakılmaktadır.

KOSGEB Kredisi İçin Kredi Notu Şartı

KOSGEB’in gelecek dönemde de uygulamayı düşündüğü esnaf destekleme yazılımları alanında çıkarılacak olan kredi fırsatları konusunda bankaların tekrardan bir kredi notu koşulu arayacağını söyleyebiliriz. Zira, KOSGEB kredinin yalnızca faizini karşılamaktadır. Ana paranın garantisi bankanın kendisidir.

Örneğin, 50.000 TL faizsiz KOSGEB kredisi çeken bir bireyin 5 yılda ödemesi gereken faiz meblağı 12.000 TL ise bu rakamı bankaya KOSGEB ödemektedir. Şayet ana para olan 50.000 TL’ye ise KOSGEB karışmaz. Bu vaziyette bankalar bizzat kendilerini güvenceye almak için her kredi için kendisine yönlendirilen esnafa kredi vermez. Bunun yerine öncelikle bir kredi notu sorgulaması yapar ve ondan sonra kişiye gereken kredi onayını verir. Kısacası,  bankalar KOSGEB destekli de olsa kredi notu berbat olan kişilere kredi vermez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı