KREDİ KARTI

Kredi Kartından Nakit Avans Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Kartından Nakit Avans Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi kartları, gündelik ihtiyaçların karşılanması, alışveriş üzerinde sağladığı taksit imkanları sebebi ile tercih edilme oranları oldukça yüksektir. Bankaların sunmuş olduğu avantajlar, anlaşmalı firmalarla sağlanan alıveriş sonrasında kazanılan bonuslar ve çeşitli alışverişler üzerinde bonusların kullanım kolaylıkları.

Bunların dışında kalan kredi kartında ki avantaj içerisinde kredi kullanır gibi avans çekme özelliğinin bulunmasıdır. Ancak bu durumda faiz oranlarının fazla olması, bu yöntemin çok fazla tercih edilmesini engellemektedir.

Nakit Avans Kullanımı;

Nakit Avansın sunmuş olduğu avantaj imkanları olduğu gibi, kişiler üzerinde sağlayabileceği dezavantaj yöntemi de bulunmaktadır. Buradaki en büyük etken çekilen tutarın ödeme noktasında ki tutarların fazlalığıdır. Nakit avansları kendi limitiniz doğrultusunda, talep edebilir, limitinizin onaylanması durumunda da avansı kullanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Nakit avansların avantaj olduğu düşünülmektedir.

Burada en büyük pay kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda ATM üzerinden dilediği saate ve yerde başvuruda bulunabilir, onaylama sürecine takılmadan da paranızı çekebilir, kullanabilirsiniz.

Ancak diğer yandan faiz oranlarında ki tutarın normal kredilere oranla yüksek olması sebebi ile çektiğiniz tutarı kredi kullanımına göre fazla fazla ödemek durumunda kalmaktasınız.

Nakit Avans Koşulları;

Nakit avans kullanmak için, müşterilerin düzenli ödeme profili oluşturması gerekmektedir. Bankanın sunduğu taksitli nakit avans işlemlerinden yararlanmak için kişilerin kullandığı kredi kartlarında ortalama olarak son bir yıl içerisinde kredi kartlarının %50 oranından fazlasını düzenli ödeme zorunluluğu bulunur. Bankalar bu zorunluluk sayesinde nakit avans da işlem ücreti tahsis etmez. Ancak ödeme durumunuz da aksaklıklar mevcutsa bankalar belirlenen tutarda sizden talep ederler.

Diğer nokta ise nakit avansın kredi kartı limitinin %25 oranında etkilemesidir. Avansın kullanılması durumda limitiniz dolabilir, işlem yapamayabilirsiniz. Taksitli durumda da taksitler bitene kadar bankanın ilettiği aylık hesap özeti durumunda görüntüleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı