Kredi Kartı Yasal Takip Süreci

BANKALAR 01 Ocak 2017 - 12:59
604 okunma

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Son yıllarda ülkemizde kredi kartı kullanımının artmasıyla ve dünya piyasasının bir türlü ekonomik krizden kurtulamaması nedeniyle kredi kartı mağdurları sayısı bir hayli artış göstermiştir. Bu istenmeyen durumun doğmasıyla birlikte özellikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu başta olmak üzere, kamu bankaları ve özel bankalar bazı yasal düzenlemelere gitmek zorunda kalmıştır. Bu yasal süreçle birlikte bankalar müşterilerine karşı bazı yaptırımlar da bulunmaktadır.

Bilindiği üzere her hesap özeti(ekstre) döneminde kredi kartının bir borcu mevcutken bir de asgari(en az) ödeme tutarı bulunmaktadır.  Bankalar müşterilerinden kredi kartı borçlarının tamamını bu mümkün değilse asgari tutarını son ödeme gününe kadar ödemelerini bildirmiştir. Bankaların gerek posta yoluyla gerekse elektronik postayla bildirdiği asgari borç tutarını müşteri kendi belirlediği son ödeme gününde ödemezse banka mevcut borç için günlük faiz uygulamaktadır. Müşteriler son ödeme tarihinden itibaren 15 gün içerisinde asgari tutarı ödemezlerse kredi kartı geçici olarak kullanıma kapatılmaktadır. Tabi tüm bu istenmeyen süreç gerçekleşirken bankalar müşterilerini her adımda bilgilendirmektedir.

Yukarda belirtilen süreçler sonucunda, mevcut olan kredi kartı borcu son ödeme tarihinden itibaren 90 gün içinde ödenmezse bankalar yasal haklarının kendilerine tanıdığı haklar çerçevesinde kredi kartını dönüşümsüz olarak iptal eder. Kredi kartı iptal edilmiş olan müşteri tüm ülke de geçerli olan kara listeye girmiş olurlar ve herhangi bir bankadan kredi kartı veya kredi talep ettiklerinde sorun yaşayabilirler. Ardından banka tarafından ilgili müşteriye borcunu ödemesi için ikazda bulunur. Tabi bu süreçte idari takipte başlamış olur.

Bankalar idari takibin ardından yasal hakları gereği müşteriden borcunu 7 iş günü içinde ödemesini ister. Eğer süreç içerisinde ödeme gerçekleşmezse bankalar devamlı olarak müşteriye hatırlatma telefonlarından bulunur. Ayrıca bankalar müşterilerine borcun tamamını ödeyebilecek bir ödeme planı sunar. Bu ödeme planı kısa veya uzun vade de borcun taksitlere bölünerek ödenmesini kapsar. Tabii bu ödeme planına temerrüt faizi de eklenir. Bankalar idari takip sürecini hiç başlatmadan kanuni takip sürecini başlatabilir.

Müşteri son ödeme tarihinden itibaren 90 gün içinde borcunu ödemeyen müşteriler için kanuni takip süreci başlatabilir. Eğer bu takipten sonra 7 gün içinde borç ödenmezse banka müşteri ile ilgili dosyayı avukata iletir ve zorunlu ödeme yoluna gider. Takip eden süreçte borca temerrüt faizi ve avukat parası da eklenir. Avukat müşteriye borcu ödemesini dikte eder. Ancak borç ödenmezse dosya icra mahkemesine intikal eder.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Ziraat Bankası EFT Saatleri

Ziraat Bankası EFT Saatleri

Nisan 16, 2017
249 okunma
Anadolu Bank Swift Kodu Kaç?

Anadolu Bank Swift Kodu Kaç?

Nisan 15, 2017
214 okunma
Anadolu Bank EFT Saatleri

Anadolu Bank EFT Saatleri

Nisan 15, 2017
215 okunma
Akbank Axess Kredi Kartı Başvurusu Yapma

Akbank Axess Kredi Kartı Başvurusu Yapma

Nisan 15, 2017
245 okunma
EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

Mart 13, 2017
301 okunma
QNB Finansbank Saat Kaçta Açılıyor?

QNB Finansbank Saat Kaçta Açılıyor?

Mart 13, 2017
305 okunma
Bunlar da var!
Borsa Momentum Nedir?

Borsa Momentum Nedir?

Ocak 18, 2017
332 okunma
2017 Çocuk Parası Nasıl Alınır?

2017 Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Şubat 27, 2017
288 okunma
Kiralık Kasa Nedir

Kiralık Kasa Nedir

Ocak 1, 2017
463 okunma
Borsa Rsi Nedir?

Borsa Rsi Nedir?

Ocak 15, 2017
344 okunma
Kredi Ön Onayı

Kredi Ön Onayı

Mart 11, 2017
248 okunma
Ucuz Kasko Nasıl Yaptırılır?

Ucuz Kasko Nasıl Yaptırılır?

Ocak 29, 2017
263 okunma
Bankaların Çalışma Saatleri

Bankaların Çalışma Saatleri

Ocak 5, 2017
327 okunma