KREDİ KARTI

Kredi Kartı Limitini Azaltma

Kredi Kartı Limitini Azaltma

Müşterilerin, bankacılık ürünlerinden en çok talep ettiği ürün kredi kartlarıdır. Bilinçli kullanıldığında yaşamı kolaylaştıran kredi kartları için müşterinin düzenli bir geliri olması gerekir. Kredi kartı kullanımı müşterinin kredi puanını direk etkilediği için kredi kartı ödemelerine dikkat edilmelidir. Bankaların müşterilerine tanımladığı limit yerine müşteri kendi kullanım limiti belirlemelidir.

Müşteri kredi kartı kullanımını konusunda kendine güvenemiyorsa kredi kartını aldığında bankanın tanımladığı kredi kartı limitini, kendi şartlarını göz önüne alarak belirlediği bir limite düşürmelidir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı borcu olan müşteri sayısının artmasıyla kredi kartları limitleri konusunda yasal düzenlemeye gidilmiştir. Bu düzenlemeye göre banka ilk kez kredi kartı kullanacak müşterisine düzenli gelirinin iki katı oranında bir kredi kartı limiti belirler. Müşteri kredi kartı kullanımını ilk bir yıl içerisinde düzenli olarak gerçekleştirirse ilk yıl bitiminde kredi kartı limiti düzenli gelirinin dört katına kadar çıkarılabilir. Bu limit müşterinin en üst limitidir. Bankalar müşterisinin kredi kartı kullanımı sonucu oluşan bu limiti yasal düzenlemeye göre daha fazla yükseltemez.

Müşteri kendisine tanımlanan müşteri limitinin tamamını kullanabileceği gibi limitinin yükseltilmemesini de bankadan talep edebilir. Bankalar, müşterisinin kredi kartı limitini ilk yıl kullanımına göre otomatik olarak yükseltebilir. Bu durumda müşterinin kredi kartı limitini düşürmek için izleyebileceği iki yol vardır.

Kredi Kartını Kullandığı Banka Şubesine Giderek

Müşteri kendisi için belirlenen kredi limitinin kendisi için fazla olduğunu düşünerek banka şubesine gidebilir. Bankada bulunan bireysel müşteri temsilcine durumu açıklayarak, kredi kartı limitinin düşürülmesi talebinde bulunabilir. Ayrıca bankaya yazılı bir dilekçe ile başvurarak kredi kartı limitinin düşürülmesini talep edebilir.

Telefonla Müşteri Hizmetlerini Arayarak

Müşteri; kredi kartının arkasında yer alan, müşteri hizmetleri numarasını telefonla arayabilir. Bireysel müşteri temsilcisi, kartın gerçek sahibiyle görüştüğünü teyit etmek amacıyla müşterinin kredi kartı alırken bankaya verdiği bilgilere dayanarak müşterisine birtakım sorular sorar. Bireysel müşteri temsilcisi müşteri doğrulamasını yaptıktan sonra müşteri kredi kartı limitini düşürme talebini bireysel müşteri temsilcine iletir. Müşterinin kredi kartı limitini düşürme talebini onaylamasının ardından kredi kartı limiti müşterinin istediği tutara düşürülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı