KREDİ KARTI

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi kartı borcunu yapılandırmak için öncelikle kartınızın olduğu bankanızın şubesine ya da telefon bankacılığı ile müşteri hizmetleriyle görüşmeniz gerekmektedir. Müşteri hizmetleri sizi yönlendirecektir.

Kredi Kartı Yapılandırma ve Taksit Seçenekleri

Kredi kartı yapılandırmak için anapara, faiz ve masrafları hesaplanarak size uygun taksit seçenekleri sunulacaktır. Sizin söylenen masraf ve faizleri kabul etmeniz halinde taksitlendirmeniz başlatılacak ve takip eden ayın onaylandığı gününde kredi kartı taksitlerinizin ödemesi başlayacaktır.

Kart yapılandırmalarında anaparanın altında tutarlar kabul edilmemektedir. Ancak borcunuzun vadesi geçti ve varlık yönetim şirketine aktarıldıysa ana paranın altına düşmese bile ana paranıza yakın bir tutarda taksitlendirme seçenekleri sunulacaktır.

İcralık Olan Kart Borçlarını Yapılandırma

Kredi kartı borcunuzu yapılandırmadan önce iki taksit ödemesini gerçekleştiremediyseniz idari takibe düşersiniz. İdari takip sürecince size tanınan sürede ödemenizin asgari tutarı ya da tamamını yine ödeyememeniz haline dosyanız idari takipten alınarak yasal takibe aktarılacaktır. Yasal takip süreci başlatıldığında borcunuz artık bir icra dosyası olmuştur. İcra takibi başlatılmak için yapılan icra masrafları, faizler, avukatın vekalet ücreti de ana paraya eklenerek takibiniz başlatılacaktır.

İcra takibi başlatılmış bile olsa kredi kartınızı yapılandırmak için seçenekleriniz bulunmaktadır. Öncelikle avukatın size sunacağı taksitlendirmeyi değerlendirip seçenekler size uymadığı takdirde avukata icra dairesinden yasal taahhütte bulunarak daha fazla taksitlendirme olanağınız olacaktır. Bu olanaklardan faydalanmak ve icra takibini durdurmak için avukat ile anlaşmanız gerekmektedir.

Aylık taksitlendirme olanaklarında size sunulan taksitlerin sayı ve ödeme tutarları size uygun geliyorsa yapılandırma işleminiz gerçekleştirilmiş demektir. Bankalar nezdinde kredi sicilinizin düzelmesi ve olumsuz bildirim yapılmaması için ödemelerinizi yapılandırma sonrasında düzenli gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda bankanızdan ikinci kez yapılandırma talep edebilirsiniz. İkinci yapılandırma sonrasında da ödemeleriniz düzensiz gerçekleştirirseniz, yasal yaptırımların uygulanacağını bilmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı