KREDİ KARTI

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Haciz İşlemi Gerçekleşir mi?

Piyasada kağıt paraların yerini alan bu plastik paralar, bir başka deyişle kredi kartları bilinçli bir şekilde kullanıldığı taktirde büyük kolaylık sağlamakta olup tam tersi durumda yani bilinçsizce kullanıldığında önü alınamaz hale geliyor. Ödeme gücüne bağlı olarak kimi insan kredi kartı borcunun tamamını öderken, kimisi asgari tutarı yatırıyor, kimisi ise asgari tutarı dahi yatıramıyor. İşte bu durumda kişi sonu hacize gidebilen bir durumla karşı karşıya kalabiliyor.

Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Süreç Nasıl İşliyor

Öncelikle asgari tutarın üst üste 3 dönem ödenmediği taktirde ilgili banka, hakkınızda idari takip işlemlerine başlayacaktır. İdari takip işlemi sonrasında herhangi bir yapılandırma veya ödeme yapmazsanız bu süreç yasal takiple devam edecektir. Daha sonra banka sizinle iletişime geçecektir ve borcu ödeyip ödememe konusunda bilginizi alacaktır.

Banka sizinle iletişime geçtikten sonra ödemenizi yaparsanız herhangi bir sorun kalmayacaktır.
Ancak yasal süreç olan 90 gün içinde borcunuzu ödemediyseniz veya yapılandırmadıysanız banka son olarak 7 günlük bir süre tanır. Bu sürede de ödeme yapmazsanız artık hukuki süreç başlayacaktır bu da kart borcu tahsili için avukata devredildiği anlamına gelmektedir. Süreç bu noktaya geldiğinde isminiz Merkez Bankası kara listesine işlenir ve kredi notunuzun düşmesi sonucu 5 yıl boyunca hiç bir bankadan kredi alamazsınız. Bu işlemler sonucu hala borcunuzu ödemez veya yapılandırmazsanız maaş hacziyle başlayarak evinize kadar haciz işlemleri ile karşılayabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Kredi kartı borcunuz yüzünden hakkınızda hukuki süreç başladığında, ilgili avukat evinize bir haciz ihbarnamesi gönderilecektir. İhbarnameyi aldıktan sonra borcunuzu ödeme yoluna gitmezseniz, ev haczinin önüne bazı zorluklar getirilmiş olsa da borcun tahsilinde inat eden bazı avukatlar ev haczine gidebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı