KOSGEB

Kredi Çekip İş Kurmak

Kredi Çekip İş Kurmak

Ticaret kolay bir iş değildir. Birçok sorunların yaşanması normaldir. Tabi bunların ilki para ve nakil sıkıntısıdır. Her insan kendi işinin patronu olma isteği her geçen gün artmaktadır. Bunun nedeni ise özel sektörde iş garantisinin olmayışı ve ücretlerin düşük olması. İnsanlar çalışmaların karşılıklarını bazı durumlarda alamamaktadır. Bu nedenle insanların kredi çekip iş kurmak istiyorlar.

2017 yılında 18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı olan her birey kredi çekip iş kurabilir. KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) 50 TL hibe kredi veren tek kuruluştur. KOSGEB’in yanı sıra özel olarak faaliyet gösteren bankalar ve devlet kamu bankası olarak bilinen Halk Bankası da iş yeri açma kredisini ülkemizde vatandaşlarına uygun faiz oranlarıyla vermektedir. Bankaların iş yeri açma kredileri 120 aya kadar vadeli olarak yararlanma imkânları sunmaktadırlar.

KOSGEB Nedir?

KOBİ’lerin işlerini büyütmeleri için geri ödemeksizin hibe kredi veren sistemin adıdır. KOSGEB 50 TL’ ye kadar işletmenin durumuna göre hibe kredi vermektedir. Bu yıl ülkemizde 460 bin 167 kişi bu krediyi alma hakkı kazanmıştır. Fakat bu krediden faydalanmak isteyenlerin KOSGEP eğitimlerine katılıp başarılı olması gerekir.

KOSGEB Eğitimlerine Nasıl Nerede Başvurabilirim?

Ülkemizdeki tüm bölgelerde bulunan KOSGEB bürolarına gidip kayıt yaptırarak başvurabilirsiniz. Fakat kayıt başvurusundan sonra kurs için yeterli sayıya ulaşıldığı zaman kurs açılmış olacaktır. Eğitimini başarı ile bitirenler KOSGEB imkânlarından yararlanmaya hak kazanacaklardır. Kurslar 32 saat ve 4 gün olmak üzere kursiyerlere verilir.

Kursların temel amacı iş yeri kuracak olan girişimciye alanında uzman eğitimciler tarafından iş planı projesinde bilincine varılıp, kurulacak işletmenin uzun vadede ayakta kalabilmesi için yönetim planlamanın nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı