SİGORTA

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mudur?

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mudur?

Kredi işlemleri dahilinde bankalar bir çok evrak prosedürü uygularlar. Bu uygulama dahilinde sizin talep ettiğiniz krediyi ödeyip, ödeyemeyeceğiniz adına bir ön yargı oluşturulurken, aynı zamanda da var olan işinizin düzenliliği ve de gelecekte de işin sürdürülebilirliğinin garantisini incelerler.

Ancak tüm kredi türlerinde olduğu gibi, özellikle konut kredisi gibi daha uzun vadeli kredi türlerinde, bankaların talep ettiği bazı ek işlemler de vardır. Bunlar DASK ve Konut Sigortası’nın yanı sıra Hayat Sigortasıdır.

Dask ve Konut Sigortası Nedir? Zorunlu mudur?

Bankaların konut kredisi konusunda talep ettiği ek maddelerden; Dask ve Konut Kredisi arasında bazı farklılıklar vardır. Dask, konut sahibi olmak isteyenler adına tapu işlemlerinde de istenen ve bankaların da kredi talebinde zorunlu olarak tuttuğu deprem sigortasıdır.

Konut kredisi ise; herhangi bir zorunluluğu olmamakla beraber, talep sahiplerinin deprem haricindeki yıldırım, yangın, infilak gibi daha geniş kapsamlıdır. İçeriğine ek maddelerle sel, hırsızlık ve ferdi kaza vb. sigortaları da dahil edilebiliyor. Her iki işlem için de bankaların sigorta yapma yetkisi yoktur. Sadece anlaşmalı sigorta şirketleri üzerinden işlemi gerçekleştirmektedir ki bu da sizin alternatif fiyatlardan bi-haber olarak onay vermeniz anlamına gelmektedir.

Hayat Sigortası Nedir?

Bankaların her çeşit kredilendirme işlemleri dahilinde müşterilerine hayat sigortası yapmak isterler. Hayat sigortası, var olan krediye istinaden borçlu olan şahsın ödemelerini vefat nedeniyle gerçekleştirememe durumunda kendini garanti altına almaktır. Bu anlamda aslında sadece banka değil borçlunun ailesi de kalan borçtan yükümlü olmayarak koruma altına alınır.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak

Tıpkı Konut Sigortasında olduğu gibi bu konuda da bankalar, sigorta yapmak konusunda müşteriyi zorunlu tutamayacağı gibi, yetkili bir pozisyonu da yoktur. Hayat sigortasını yasal olarak zorunlu tutamayan bankalar da, sigortalı ve sigortasız kredi olarak faiz oranlarında farklılık göstererek çözümü sağlamışlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı