KREDİLER

Kredi Borçlarını Nasıl Ödeyebilirim?

Kredi Borçlarını Nasıl Ödeyebilirim?

Bankalar politikaları gereği birçok kampanya yaparlar ve insanlara uzun vadelerde ev, araç ve ihtiyaç kredisi verirler. Faiz oranları bankalar tarafından verilen krediler vadeler bölünür ve krediyi alan kişi bu vadeler doğrultusunda ödemelerine başlar. Bankaların kredi vadeleri verilen kredinin türüne ve miktarına göre farklılık gösterir.

Konut kredilerinde yüz yirmi araç ve ihtiyaç kredilerinde kırk sekiz ay vadeye ulaşan krediler verilir. Bu krediler bankaların müşterilerine uyguladıkları faiz oranları ile vadeler halinde krediyi alan kişiden tahsil edilir. Ödemeler yapılırken ödemlerin zamanında yapılması gerekir aksi takdirde faiz işlenir ve bankanın kırmızı takip listesine girilir. Bu da kişinin kredi notunun düşmesine neden olur. Bu sebeple çekilen kredinin ödemesi düzenli ve zamanında olmalıdır.

Banka Kredileri Ödeme

Kredi borçları zamanında ve düzenli ödenirse banklarla herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak kredi borcunun ödenmesi konusunda sıkıntı yaşanır ve aksama gerçekleşirse banka kendi politikasını devreye sokar ve kalan borca faiz işlenir. Bu sebeple ödemelere özen göstermek gerekir.

Anca bazı sorunlar sebebi ile borcun ödenmesinde sorun yaşanırsa kara listeye alınmamak için ve kredi notunun düşmemesi için bankayla görüşmek gerekir. Banka krediyi alan kişinin durumuna göre vadelerde uzatma ve iyileştirme yoluna gider ve borcu daha uzun vadede ödeme şansı doğar. Bu sebeple kredi borcunu ödeyemeyen kişiler tefeci gibi kişilerden para almamalı ve bankayla görüşerek vadeleri uzatmalı ve ödeme şartlarını iyileştirerek ödemelere devam ederse ortada sorun kalmaz.

Bir diğer seçenek ise bankayla görüşüp yeni bir kredi almaktır. Bu borcu kapamaya yardımcı olsa da yeni kredi ile kişi yeniden borçlanmış olur. Böyle bir seçenek kişiyi eski borcundan kurtarsa da yeniden borçlandırmış olur. Aynı zamanda kredi borçlarının küçük birikimlerle ilerleyen zamanlarda toplu ödeme şeklinde de gerçekleştirilmesi de mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı