KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu

yorumsuz
345 views

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu

KOSGEB ülkemizde iş sahibi olmayı talep eden ve bizzat işinin patronu olmayı talep eden kişilere farklı süre dilimlerinde uygulamalı girişimcilik kursu vererek onlara hem iş eğitimi vermekte aynı zamanda daha sonra da gereken bütün parasal yardımları yaparak işlerinde sıkı kazançlar elde etmelerini sağlamaktadır. On binlerce genç işsiz, KOSGEB kurslarına müracaatlar yaparak hem karşılıksız hibeler aynı zamanda faizsiz krediler almak istemektedir.

Ama KOSGEB’in sunmuş olduğu bu hizmet ile ilgili çok büyük bilgi sahibi olmadan kurslara müracaat yapan bireyler daha sonra hayal kırıklığı yaşayabilmektedir. Biz de bu makalemizde KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursu ile ilgili bilgi vererek gençlerin en azından kursa yazılmadan öncesinde bilgi sahibi olmalarını sağlamaya çalışacağız.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursu ile ilgili bilgi sahibi olmadan öncesinde KOSGEB’in genel bağlamda niyetinin ne olduğunu ve ne benzeri hizmetler sunduğunu kısacası yorumlamak istiyoruz. KOSGEB, uzunca yıllardır  ülke çapında her çeşitli yeni iş yeri açmayı talep eden ya da şuanki iş yerlerini büyütmeyi talep eden küçük ve büyük ölçekli iş yerlerine her çeşitli eğitim ve kredi desteğini sunan bir kuruluştur. KOSGEB bir yönü ile yanlış anlaşılabilmektedir. Öyle her müracaat yapana doğruca para verici veya karşılıksız kredi dağıtan bir benzeri algılandığı vaziyetler meydana çıkabilmektedir.

Aslında KOSGEB’ten kredi almak veya çok düşük faizler ödeyerek hibeler kullanmak çok basittir. Bunun için yalnızca kampanya, fırsat ve eğitim dönemlerini izlemek gerekiyor. Ayrıca KOSGEB’in sunmuş olduğu fırsatlar dönem dönem farklı adlar altında esnaf ve işletmecilere duyurulmaktadır. Şimdilerde en popüler eğitim alanı da KOSGEB uygulamalı girişimcilik kurslarıdır. KOSGEB, vermiş  olduğu bu kurslar yardımıyla yüz binlerce kişiye iş tecrübesi kazandırmıştır.

Uygulamalı Girişimcilik Kursu Nasıl Alınır?

Siz de bu kursa müracaat ederek çok uzunca olmayan bir eğitim müddeti sonrası KOSGEB’in sunmuş olduğu avantajlardan istifade etmeye başlayabilirsiniz. KOSGEB kursları çoğunlukla birkaç hafta veya yapılacak işin vaziyetine yönelik en çok birkaç ay sürebilmektedir. Açmayı dilediğiniz işletme basit ise o süre sizlere verilecek kurs saati de düşük olacaktır. Misal verecek olursak yeme içme, pasta, börek satan bir yer açmayı istiyorsanız KOGSEB kursu bir yada iki haftada bitecektir.

Siz KOSGEB kursuna yazılmayı talep ediyorum diyorsanız o zaman müracaat sürecinde sigortalı bir işte çalışmamanız daha avantajlı olacaktır. Bu noktada KOSGEB daha çok işi olmayan veya bizzat işinin patronu olmayı isteyenlere destek vermek istemektedir. Zaten çalışan bireylerin KOSGEB’ ten alacakları doküman ile yeni bir işletme açmaları genellikle zor olmaktadır.

KOSGEB’e girerek en yakın sürede açılacak olan uygulamalı girişimcilik kursu için kayıt yaptırmanız yetecektir. Bu müracaat sonrasında artık çağrıldığınız günlerde kursa devam edebilirsiniz. Kurs sonrasında yapılacak kolay bir imtihan sonrasında bu belgenizi alabilirsiniz.

KOSGEB Direk Para Veriyor Mu?

KOSGEB belgesini aldıktan sonra şayet işletme açacaksanız öncelikle bunu kendi paranızla yapmanız gerekecektir. Başka bir deyişle KOSGEB sizlere hazır para verip, git dükkan aç demiyor. Bunun yerine KOSGEB’ in yapmış olduğu çalışmanın kısacası özeti şöyledir: Önce KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursuna katılıp bu kurstan başarıyla mezun olmanız gerekiyor.

Daha sonra kendi iş yerini kendi paranla açıyorsun ve yapmış olduğun bütün harcamaları faturalandırıyorsun. Bu faturalar ile KOSGEB’ e müracaat ettiğinde bu kez sana yapmış olduğu harcama oranında bir ödeme yapılacaktır. Bu ödemelerin bir bölümü hibe, bir bölümü faizsiz kredi biçiminde olabileceği gibi düşük faiz oranlı kredi de olabilir.

KOSGEB kurslarının kısacası özeti bu şekildedir. Ciddi bir şekilde KOSGEB’e müracaat edip dükkan açmayı düşünüyorum diyorsanız bu yapacağınız çalışma ile bunu başarabilirsiniz. KOSGEB girişimci olan herkese her türlü destek sunmaya çalışmaktadır. Belgeyi de çok rahatlıkla alabilirsiniz. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kursu hakkındaki sorularınız için, yorum kısmından sorabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Haziran 2017