KOSGEB

KOSGEB Hibe Kredi İçin Yeni Başvuru Koşulları

KOSGEB Hibe Kredi İçin Yeni Başvuru Koşulları

1 Şubat 2017 tarihi itibari ile KOSGEB hibe kredi alma koşulları değişti. Önceden hibe kredi alabilmek için işletme açmış olmak yada sermaye bulundurmak ve bunu KOSGEB’e onaylatmak gerekiyordu. Yeni başvuru koşullarına göre artık bu durum geçersiz. Yani KOSGEB hibe kredi alabilmek için işletme açmaya gerek yok. İşletmeye ait araç gereçlerin alınmasına ve sermaye şartı koşulları da kaldırldı. 

KOSGEB kendi bünyesinde, işletme açmak isteyen kişilere 50 Bin TL geri ödeme koşulu olmayan kredi veriyor. Girişimciler 50 Bin TL değerindeki krediyi geri ödemesiz alırken, 100 Bin TL değerindeki KOSGEB kredisi ise geri ödemeli olarak verilmektedir. KOSGEB hibe kredi alabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılmak ve bu alanda sertifika sahibi olmak gerekiyordu. 1 Şubat 2017 tarihinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan duyuruda bu şartlarda kaldırıldı. 

KOSGEB hibe kredi almak için Uygulamalı Girişmcilik Eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayıp, işletmeyi açmak ve işletmeye ait tüm araç gereçi almak, ayrıca bu araç gereçlere ait faturaları düzenlemek ve KOSGEB’e sunmak zorunluydu. Sermaye sahibi olmayıp işletme açmak isteyen girişimciler maalesef hayal kırıklığı yaşamaktaydı. Son düzenlemeler ile birlikte bu zorunluluklar artık yok.

Daha önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan ve işletmesini açan fakat KOSGEB’e başvurmayan girişimciler için 31 Aralık 2017 tarihine kadar müddet tanındı. Verilen tarihten sonra yapılacak olan başvurular kesinlik ile geçersiz sayılacaktır. KOSGEB başkanı Recep Biçer’in yaptığı açıklamada hibe kredisi koşullarının sadeleştirildiği ve bu uygulamanın girişimciliği geliştirmek ve daha fazla imkan sağlamak için yapıldığı vurgulandı.

Önceden işletme için gerekli olan techizat alındıktan sonra destek kredisi alma koşulu vardı. Yeni düzenleme ile sadece proforma fatura düzenlemek yeterli. Bunun sebebi girişimcinin ne kadar hibe krediye ihtiycının olduğu belirlenmesidir. Kredi onayından sonra 90 günlük bir süre verilir. Bu süre işletmeyi açma ve KOSGEB’e kayıt ettirmek için verilir. Girişimci aynı iş fikri ile 3 kez başvurmuş ve başvuru reddedilmiş ise tekrar başvuru yapacağı başvurular kabul edilmez. Daha önce KOSGEB hibe kredi desteğinden yararlanmış olan girişimciler tekrar faydalanamaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı