KOSGEB

Kosgeb Engelli Hibe ve Kredi Desteklemeleri

Ülkemizde farklı sağlık sıkıntıları olması sebebi ile engelli sınıfında kabul edilen milyonlarca birey yer almaktadır. Engelli insanlarımız diğer sıhhatli vatandaşlarımıza göre ekonomik yaşamda pekçok sorun yaşayabilmektedir. İş yeri açmak ve başka yerlerde çalışmak engelliler amaçlı bir takım sıkıntılara sebeb olabilir. Bu sıkıntıları azaltmak ve sosyal hükümet temelinde engellilere destek çıkmak amacıyla, Kosgeb destekli engelli kredileri verilmektedir. Kosgeb engelli hibe ve kredi desteklemeleri, işletme açma ve geliştirme basamaklarından oluşmaktadır. Engelli insanlarımız amaçlı Kosgeb kredisini inceledik. İşte diğer bütün ayrıntılar.

Engellilere Yönelik Kosgeb Kredi Desteklemeleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla beraber Sanayi ve Bilim Bakanlığı aralarında geçen yıllarda bir anlaşmaya imza atmıştı. Buna göre, mevzubahis bakanlıklar ile Kosgeb genel müdürlüğü engellilere yönelik olarak bir kredi destekleme çalışması yapacaktır. Peki engellilere yönelik yapılacak olan kredi çalışmasının detayları nelerdir? Hangi engeliler bu kredi ve hibelerden yararlanabilirler?

Kosgeb destekli kredi müracaatları için belli şehirlerde açılacak olan kosgeb kurslarına katılım mecburidir. Bu kurs merkezleri ilk etapta, Ankara, Gaziantep, İstanbul, Erzurum şehirlerinde olacak olup bu iller dışında da diğer şehirlerdeki engelli insanlar bu kurslara katılabileceklerdir. Bununla birlikte, diğer şehirlerde çok istek gelmesi halinde o şehirlerde de engelli kursları açılacaktır.

Kosgeb Engelli Kredi ve Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Erzurum il merkezlerinde açılacak olan Kosgeb Girişimci Engel Tanımaz projesi alanında, ülke geneli bütün engelliler müracaat yapabilir. Bu kurslar engelli bireylerin vaziyetine yönelik dizayn edilecektir. Misal verecek olursak, görme engelliler amaçlı braeel kabartma alfabesi, işitme engelliler amaçlı, işarete dili uzmanı, ortapedik engelliler amaçlı ise erişilebilir mekanlar tasarlanacaktır. Bu sayede bütün engelliler zorlanmadan kurslardan tam randıman alabilecektir.

Kurslara Kimler Başvuru Yapabilir?

Kosgeb engelli kredi ve hibe başvurularında engelli yurttaşlara diğer yurttaşlara göre pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Kosgebe başvuru yapmayı talep eden engelliler, memur veya iş yeri sahibi olabilmektedir, bayan -erkek, iş sahibi ve işsiz bütün engelliler bu projeden yararlanabilir. Bunun yanında engellilerin birinci derece akrabaları da bu kosgeb kurslarına müracaat edebilirler.

Başvuru yapmayı talep eden engelli kişiler, sahip oldukları doktor raporu ve diğer engellilik durumlarına belirten belgeler ile beraber Kosgeb kurs merkezine müracaat edeceklerdir. Müracaat sonrasında uygun adaylar kurslara davet edilip 3 hafta kadar sürecek bir kurs programına dahi edilirler.

Kosgeb Engelli Kurs Programı Amaçları;

  • Kendi işinin patronu olmak isteyen engelli bireylerin girişimcilik kursuna katılması ve deneyim kazanması
  • Engelli koçluk eğitiminin alınması sağlanmaktadır
  • Daha öncesinde kendi işini kuran engellilerin yeni girişimcilik desteğinden faydalanması ve iş yerini daha çok üretim yapabilir hale getirmek

Kosgeb Engelli Kredi Destek Tutarı

Kosgeb engelli kredisi amaçlı girişimcilik kurslarından başarıyla mezun olan girişimcilere verilecek olan kredi meblağı ve hibeler belirlenmiştir. Buna göre;

Kosgeb engelli destek projesinde geri ödemesiz kredi meblağı 3000 TL olarak değerlendirilmiş ve bu gider işletme tesis giderlerine yazılacaktır.

İşletme kurulduktan sonra gereken makine ve teçhizat masrafları amaçlı ise en çok 15 bin TL olmak üzere 12 aylık bir ödeme desteği sunuluyorr.

Daha sonra işletmenin farklı masrafları amaçlı, aylık 1000 TL’yi geçmemek üzere toplamında 12000 TL’lik bir ödeme daha yapılacaktır. Bu ödemeler tek seferde verilmeyip, harcama yapıldıkça engelli yurttaşın adına hesabına aktarılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı