KOSGEB

Kosgeb Destekli Yeni İş Fikirleri

Kosgeb Destek Verdiği İş Fikirleri

Çok istediğiniz bir iş kurmayı arzu ediyorsunuz, yapacağınız iş hakkında en mühim konu nakite ihtiyacınız var ya da sermayeniz çok az. Siz de bu vaziyette iseniz, sizde KOSGEB’den destek alarak yeni iş fikirleri listesinde yer almakta alan sektörlerden bir iş seçebilir ve bu iş için hibe kredi alabilirsiniz. Bakkal dükkanından, terziliğe, nalbura, tuhafiyeden, fınıncılığa, temizlik hizmetlerine, iş makinesi alımından tarımsal desteklere, bayan girişimci desteklerinden kredi faiz desteğine kadar yeni bir iş kurmayı talep eden bütün esnafa ve vatandaşa 13 çeşitli proje ile KOSGEB kredi ve hibe vermektedir.

Kosgeb Destekli Yepyeni İş Fikirleri

İş kurmak zor para kazanmak zor. Fakat az para yatırarak da kendi işinizi kurabilir az sermaye ile çok kar elde edebilirsiniz. Yeter ki yepyeni ve parlak bir iş fikriniz olsun ve projenize destek bulmak için devlet desteğine ihtiyaç duyun.

Karlı ve az sermaye ile para kazanmanın yöntemlerini isterseniz sizlere anlatmaya başlayalım. Öncelikle sermayesi pek nadir olan ve geliştireceği projeye destek arayan pekçok girişimciye devletimiz destekler vermeye devam etmektedir. Bilhassa de devlet, desteklediği alanlara yatırım yapan girişimcilere hibe ve teşvik kredileri ile destek vermeye devam etmektedir.

Devletin verdiği hibe ve teşvik kredilerinden istifade etmek sanıldığının aksine kolay, şayet bu devletin aradığı gerekliliği yerine getirmek kaydıyla. Devlet hibe ve teşvik kredileri ile iş kurmayı talep eden 18 yaşından büyük ve okuma yazması olan herkese 50 bin TL hibe 100 bin TL faizsiz kredi desteğini Kosgeb kurumu vasıtası ile iş fikrini hayata geçirmeyi talep eden kadın, erkek engelli, gazi, şehit yakını bütün girişimciler amaçlı sağlıyor.

İş kurmayı talep eden ve kendi işini yüksek karlı bir yatırıma dönüştürerek gelecekte de devam edecek sektörlerde iş yapmayı talep eden bütün girişimcilerin yararlanabildiği bu hibe ve destek kredileri Kosgeb ve İş-Kur aracılığıyla devlet aracılığıyla finanse ediliyor.

Yeni bir iş fikri olan ve yeni iş fikrini hayata geçirerek projeye dönüştüren ve hakikaten parlak bir iş fikri olan girişimcileri destek vermek adına verilen hibe ve teşvik kredisini almak isteyenleri çok aşamalı koşullardan geçmeleri gerekmektedir. Sitemiz üzerinden de Kosgeb kategorisinde yer verdiğimiz hibe krediler ve teşvik kredileri ile ilgili çok fazla yazı kaleme aldık bunlara göz atarak bütün Kosgeb’ in koşullarını ve desteği için gerekenler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yeni İş Fikri Olan Girişimcilere KOSGEB Desteği

Kısaca belirtmek gerekirse de Kosgeb den hibe almanın yolları şöyledir. Öncelikle girişimciler düşündükleri projeler konusunda bir işletme açarak Kosgeb hibe kredileri için İş-kur ya da Kosgeb birimlerine müracaat ederek Uygulamalı girişimcilik kursu almaları gerekmektedir. 32 saatlik Uygulamalı girişimcilik eğitimini oldukça başarılı bir biçimde geçerek girişimcilik sertifikasına sahip olunması 2. şart.

Tüm bu adımlar sırasıyla yapılması gerekmektedir ki girişimcinin mağdur olmaması Kosgeb için çok mühim. Bilhassa de Kosgeb kursunda verilen girişimcilik sertifikası olmayanlar Kosgeb’ in nazarında girişimci olmuyor. İş yeri açılmadan önce müracaat yapılıyor ve girişimciler bu müracaatta ön onay talep ediyorlar. 3 defa müracaat yapma hakkı olan olan yeni iş fikri sahibi, 3 defa red alırsa, işletmesini açamıyor. Fakat girişimci onay aldığı taktirde işletmesini açabilmektedir.

Yeni İş Fikriniz Onaylanan Girişimci KOSGEB’den Destek Alabiliyor

Daha sonrasında açılan işyerinin Kosgeb sisteminin Veri tabanına kaydının yapılarak Kobi beyannamesi doldurup kobi bilgi dokümanının çıktısı alınmalı. Bütün bu işlemlerden sonra girişimciler Kosgeb kursunda öğrendikleri bilgiler ile gereken yönergelere uygun olarak iş fikirlerini kesinlikle iş planı ve projesine dönüştürmesi gereken. İş planı hazırlamanın öğretildiği kurstan oldukça başarılı olmak da bunun amaçlı gereken. İş planı hazırlamayan ve projesi olmayan hiçbir girişimci hibelerden yararlanamamaktadır. Tamamıyla geri ödemesiz hibe kredisinde istifade etmek amaçlı bütün bu aşamalardan geçiliyor.

En son ve en önemlisi iş yeri açılışında gereken ekipman araç gereç ve demirbaş alımlarında yapılmış olan harcamaları faturalarının saklanması yaşamsal önem taşıyor. Bütün bu belgeler (girişimci sertifikası, İş planı projesi ve harcama faturaları) nı Kosgeb’ e ibraz edilmesi ve gereken proje sunumlarından onay alınmasıyla işletme açılışındaki bütün harcamalar Kosgeb aracılığıyla karşılanmaktadır.

Devlet desteğini projesi olan girişimciye açacağı iş yerinin masraflarını karşılamak üzere veriyor. Açılan işyerini Kosgeb yetkilileri denetledikten sonra ve projeye uyumlu olarak işyerinin açılışının yapıldığından emin olduktan sonra destekler girişimciye sağlanıyor ve bütün işyeri açılışında yapılmış olan harcama faturalarının karşılığında yapılıyor faturalar devlete gider olarak gösterilerek ve ödemeler girişimcinin hesabına değil, doğrudan olarak fatura karşılığında malzeme alınan yerlere yapılmaktadır.

Bu sebeple de Kosgeb den kredi almayı düşünenlerin birinci derece akrabalarından malzeme alımlarının yapılması da engellenmiştir. Herhangi bir uygunsuzluk yaşanmamasının önüne geçmek amaçlı pekçok aşamadan geçmelerini kural koyan Kosgeb müessesesinin hibeleri gerçek kişilere ve hakikaten parlak bir iş fikri  olup da bunu projeye dökerek hayata geçirecek genç girişimcilerin desteklenmesi hedefleniyor.

Yukarı da bahsettiğimiz benzeri Kosgeb tarafından kendi işini açmayı düşünen genç girişimcilere sağlanan hibeler ve kredi destekleri hariç de devletimiz kendi işini yapmayı isteyenlere desteklerini her an sürdürüyor. Çeşitli iş sahalarında kendi işini yapmayı düşünen girişimciler daha öncede dediğimiz benzeri varolan işler hariç insanlara gelecekte de katkı sağlayacak ve yaşamlarını kolaylaştıracak projeleri Kosgeb yöneticilerin onay vermesi halinde hibelerden yararlanabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı