BANKALAR

KKB Raporu Nedir, Açılımı

KKB Nedir?

KKB, 11 bankanın bir birim altında 25 milyar TL sermaye payı ile toplam 275 milyar TL sermayeyle yola çıkan bir şirkettir. Bankalar Birliği’nin de destek sağlamasının ardından, ana faaliyetleri para ve finansal sermaye piyasaları ve sigortacılık gibi mali kurumlar arasında bireysel kredilerin, hesap indekslerinin takip ve kontrolünü sağlamak şartı ile gerekli olan bilgileri paylaşmak amacıyla, 1995 yılında finansal gücü yüksek 11 bankanın bir çatı altında toplanması ile KKB A.Ş. kurulmuştur.

KKB Açılımı Nedir?

KKB açılımı Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kredi veya kredi kartı kullanmakta olan kullanıcıların hesap hareketleri, kredi borcunu geri ödeme ivmesi, ödeme sorunları neticesinde adına yasal takip başlatılıp başlatılmadığı gibi konuları ele alan çok kapsamlı bir veri bankasıdır. Bu veri tabanında ise 20 milyonun üzerinde ki tekil gerçek tüketicinin finansal hesap hareketlerin bulunuyor.

KKB Raporu Nedir?

10 Eylül 2012’den evvel sadece üye bankaların bilgilere erişebildiği ancak 10 Eylül 2012 tarihi sonrasında talepte bulunan tüm tüketicilerin bilgilerine erişebildiği bir kredi risk raporudur. Bu rapor da bireylerin ve ticari kurumların banka ve finansal destek kurumlarında ki kredi kartı dahil olmak üzere borç, ödeme düzeni ve limitler yer almaktadır. Bireylerin ve ya kurumların borçlarını zamanında ödeyip ödeyemediği, farklı bankalarda kredi borcu olup olmadığı aynı zamanda mevcut borcunun ne kadar olduğu ve yasal takibe giren bir kredi borcunun olup olmadığı gibi bilgiler yer alıyor.

Ülkemizde kişiler sadece kendi KKB risk raporuna erişebilmektedirler. Kişi bilgilerinin gizliliği açısından, farklı bir kimsenin KKB risk raporuna erişebilmeniz mümkün olmayacak ancak şahsın kendinden bu raporu temin etmesini istemeniz gerekecektir. KKB risk raporunda sadece şahsın ve ya ticari kurumların negatif yönlü bilgileri bulunmuyor. Zamanı geciktirilmeyen kredi ve kredi kartı borçlarının yanı sıra talep eden şahısın isteği doğrultusunda talep edebileceği kredi limiti de bu raporda yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı