Katılım Bankası Nedir, Nasıl Çalışır?

yorumsuz
436 views

Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankaları, özellikle İslam ülkelerinde yeni yeni yükselişe geçen; faizsiz kredi ve yine faizsiz paranızı işleten bankalardır. İslami inanışa göre; faizin haram sayılmasından ötürü, dindar kesimin birçoğu bu nedenle paralarını yastık altı yaparak, uzun bir zaman bu şekilde paralarını sadece muhafaza ettiler.

Ancak var olan yaşamları içerisinde paralarının durdukları yerde değer kaybetmeleri, bu konuda yeni arayışlara sebep oldu. Yatırımcı ve ticari değerlendirmeleri olanlar, bu konuda ellerindeki nakdi, gayrimenkul üzerinde değerlendirirken, değerlendiremeyenler için ve de nakit ihtiyacı sahipleri için çözüm yolu bulunması gerekliydi.

İşte bu sebepten dolayı faiz ve kredi kelimeleri yerine, faizsiz finansman temsili ile katılım payları adı altında katılım bankaları oluşturulmaya başlandı.

Katılım Bankaları Nasıl Çalışır?

İslami değerlere sahip çıkmak adına, faizsiz bir nakit döngüsü sağlamak ve koşullar dahilinde de tabiri caizse kendi kazançlarını sağlamak amacıyla, faizsel işlemleri devre dışı bırakıp, ticari bir yatırım ve kar payı işlemlerini gerçekleştirmek suretiyle müşterilerine hizmet veriyorlar.

Örneğin; finans ihtiyacınızı karşılamak istiyorsunuz ve başvurunuzun olumlu neticelenmesi ile talep ettiğiniz miktarın üzerine katılım kar payı adı altında normal bankaların faizsel işlemlerinden hiç bir farkı olmaksızın geri ödemenizi sağlıyorsunuz.

Aynı şekilde de var olan finansınızı değerlendirmek istediğiniz zaman içerisinde de, sizin adınıza ticari yatırım sağlanıp var olan kazancın %80 payını sizinle paylaşıp, geri kalan %20 kar payını, katılım payı olarak kendi kazançlarına ekliyorlar.

Normal Bankalar ile Katılım Bankaları arasındaki fark nedir?

Katılım bankalarının faizsiz işlemler söylemiyle gerçekleştirdikleri katılım payları ile normal bankaların faiz işlemleri içerisinde hiç bir fark yoktur. Gerçekleştirilen işlemlerin farklılığı sadece isim altında değişiklik gösteriyor. Normal bankalar örneğin %1,20 faizli kredi veriyorken, katılım bankaları bu ifadeyi %1,20 katılım pay farkı ile finanse ediyor. İfade içerisinde faiz-kredi gibi ifadeler geçmediği içinde teorik olarak haram-helal kavramı ortadan kalkıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017