Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

yorumsuz
421 views

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Bazen paraya sıkıştığımızda ve etrafımızdan para bulamadığımızda başvurduğumuz yerler genellikle bankalar olur. Bazı şartları yerine getirdiğinizde ise banka sizin ihtiyacınızı giderir. Fakat geri ödeme yapmaya gelince de banka taksitlerin zamanında ödenmesini talep eder.

Siz bu ödemeleri zamanında yapmadığınızda toplumun tabiri ile kara listeye düşmüş olur.

Kara Listede Miyim?

Elbette ki herkes borcunu zamanına ödemeyi ister. Ne yazık ki bazı sebeplerden dolayı ödemeler aksar ya da hiç ödenemez. Bankalar da bu gecikmelerde borçluya gecikme faizi uygulaması getirir. Fakat bu uygulamanın belli bir süresi vardır ve bu süre 90 gündür.90 günü aşan durumlarda banka hakkınızda yasal işlem başlatır.

Yasal işlemin başlaması ile kara listeye düşmüş olursunuz. Hakkında yasal işlem başlatılan borçlunun ismi Merkez Bankası kayıtlarına girmiş olur. Merkez Bankası da bu kişiler için şerh düşer.

Bu şerh diğer banka ya da finans kuruluşları ile ilerde çalışmak istediğinizde önünüze çıkacaktır. Banka ve finans kuruluşları kendisine şerh düşülen kişi ile çalışmaktan çekinmektedirler.

Kara Listede Miyim?

  • Başvuru şeklinde öğrenme: Kara listede olup olmadığınızın en kolay yolu bankaya giderek müşteri temsilcisi ile görüşmenizdir. Müşteri temsilcisine sorarak sorunuzun yanıtını alabilirsiniz.
  • Risk merkezi raporu yardımıyla öğrenme: Bankanıza giderek yada bankanızın online işlem menüsüne girerek risk merkezi raporu temin ettiğinizde durumunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Merkez Bankası kanalıyla öğrenme: Eğer işiniz acele değilse İstiklal cad. 10 Ulus 06100-ANKARA adresine dilekçe yazarak kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Eğer borçlarınızın hepsinin kapatılması durumunda ve daha sonraki ödemelerin zamanında yapılması sizi kara listeden çıkaracaktır. Hatta mümkünse otomatik ödeme talimatı vererek işinizi rahatlatmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017