BANKALAR

İş Bankası Swift Kodu Sorgulama

İş Bankası Swift Kodu Sorgulama

Türkiye İş bankası dünyanın en iyi 118. bankası olmuştur. Kurumsal ve bireysel bankacılık hizmetleri bulunmaktadır. Yurtdışında bulunan şubeleri ile faaliyetlerini sürdüren iş bankası, Türkiye’den yurtdışına yada yurtdışından Türkiye’deki şubeye döviz transferi yaparak ortak bir dil hal olan swift kodu kullanılarak zamandan kurtarır ve maliyeti düşürür.

Swift Kod Nedir?

İş bankası swift kodu sorgulama tüm dünyada geniş yer buldu ve uluslararası fon transferi tanımlanan kodlama sistemidir. Bu kod ile ilgili bankanın yurtdışındaki kimliği olarak tanımlanır ve bankalar arası transferi kolaylaştırır.

Swift kodu ile bic kodu aynı olarak tanımlanır. İngilizce kökenli olan bu kelimelerin baş harfleri alınmış ve oluşturulmuştur. Bic/swift kodu standart yapıda uygulanan bir yapıdır. Yurtiçi ve yurtdışı hesaplarına döviz transferi işlemlerinde standart bir yapıdadır ve transferler arasında ISBKTRIS kodu kullanılır.

ISBKTRIS oluşturulması, ilk dört hane bankaya ait dört harf ile Türkiye’nin kodu TR ve son iki hane ise yerel kod oluşturmuştur. Bu kodlar dünyada standart olarak kullanılır ve 11 haneli olan kod Türkiye’de 8 hane olarak belirlenmiştir.

Transferler Hesaplara Ne Şekilde Gerçekleşir?

Atm kanalı ile yurtiçi ve yurtdışı bulunan bankalara yapılabilir. Telefon bankacılığı ile yapılmaktadır. 0850 724 0 724 numarası aranarak bu işlem yapılabilir. Şube aracılığı ile yapılabilir. İnternet şubesi kanalı ile transfer işlemi gerçekleştirilir.

İş bankası müşterileri, yurtdışında para transferi ihtiyacı duymaktadır. Bu, okul ücreti ödenmesi, bir mal ithal ederek döviz transferi yapılması arkadaşlarınıza, eşinize, dostunuza gönderilecek yabancı para işlemleri İş bankası swift kodu kullanılarak gerçekleştirilir.

Swift/bic kodu kullanılarak transfer yapacağınız kişinin ad, soyad, adres bilgileri ve IBAN numarası swift numarası ile paylaşmanız gerekmektedir. Aynı şekilde sizin hesabınıza transfer yapılacaksa gönderici kişiye bilgilerinizi paylaşmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı