KREDİ NOTU

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu (puanı), bir bireyin bankalar veya finans kuruluşlarıyla arasında geçen tüm mali iş dengelerine dayanarak yapılan analizler sonucunda ortaya çıkan sayısal değerdir.

Bankaların müşterilerine kredi vermeden önce kişi ya da kuruluşların mali durumlarını, geçmişe dönük borç alma ve ödeme durumlarını incelerken referans olarak aldıkları ve kredi riskini hesaplarken kullanabilecekleri son derece önemli bir referans notudur.

Kredi Notunun Amacı

Bireylerin risklerini belirler. Kredi notunun amacı; birey ya da kuruluşların öngörülen riskleri açısından sıraya konulmasıdır. Türkiye’de banka ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900 arasında puanlandırılır. Bu sisteme göre 0 çok riskli, 1900 çok iyi puan olarak değerlendirilir.

Kredi Notunu Belirleyen Faktörler

Bireylerin kredi notunu olumsuz etkileyen nedenler çeşitli finans kuruluşlarınca aşağıdaki gibidir.

  • Bireysel kredi ve kredi kart ödeme alışkanlığı: %30
  • Mevcut hesap bilgisi ve borç durumu: %25
  • Yeni kredi açılışları: %20
  • Kredi kullanım sıklığı: %15
  • Diğer: %10
  • Kredi limitinin %30’unu aşmamış olmak.

Bu sebeplere göre kredi puanını etkileyen faktörlerin başında gecikmiş kredi ve kredi kart ödemeleri vardır. Bireylerin yüksek borç durumları puanlama üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.

Kredi notunu Türkiye’de sadece Findeks (KKB) belirler. KKB’nin Findeks’i kurmasıyla ülkemizde kredi notunu belirmeye yetkilisi olan yetkili kurum sadece Findeks’tir. Değerlendirmelerin yapılacağı veri kaynaklarına sadece Findeks sahiptir. Çünkü KKB’yi 9 banka kurmuş ve ülkemizde faaliyet gösteren tüm finansal kuruluşlarında üye olarak verilerini paylaşıyor olmasıdır.

İş Bankası’nda Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Öncelikle risk raporu almanız gerekiyor. Risk raporuyla birlikte;

  • Findeks kredi notunuzu öğrenirsiniz.
  • Kredili ürünlere ilişkin geri ödemelerinizi ve bekleyen borçları kontrol edilebilir.
  • Ödeme gücü hakkında bilgi sahibi olunur.

İş Bankası’ndan risk raporuna İş Bankası internet şubesinden, İşCep telefon uygulamasından ve İş Bankası şubelerinden ulaşılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı