KREDİ KARTI

İş Bankası İmece Kart Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Büyük bir süratle büyümeye devam eden İş Bankası bir çok sektöre sunduğu ayrıcalıklar ile rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. Son olarak yaptığı yeniliklerden birisi ise İş Bankası İmece Kart isminde bir kredi kartını bütün çiftçilerin hizmetine sundu. Çiftçilerin bu kart ile zirai faaliyetlerini daha rahat yapmalarını hedeflendiği, banka aracılığıyla yapılmış olan açıklamada bildiriliyor.

İmece Kart Nedir? 

Çiftçilerin bütün tarımsal harcamalarından kullanabileceği bir kredi kartı ve bununla birlikte banka kartıdır. Her 2 kart özelliği de tek kart içerisinde yer alması ayrıca bir avantaj oldu.

İmece Kart Nerelerde Kullanılır? 

Tarımsal harcamaların tümünde kullanılan bu kart bilhassa şu harcamalarda ağırlıklı olarak kullanılıyor;

 • Zirai ilaç bayilerinden edinilen ürünlerde,
 • Tarımsal gübrelerin satın alınmasında,
 • Traktör, römork vb. motorlu araçlar amaçlı akaryakıt harcamalarının yapılmasında,
 • Tüm hayvancılık faaliyetlerinde kullanılan yemlerin ödenmesinde,
 • Örtü altı yetiştiricilik yapılan alanların masraflarının karşılanmasında ve bir ihtiyaç halinde kullanılabilir.

Tarımsal Kredi Avantajları 

Sadece İş bankası İmece Kart ile alınabilen zirai krediler yer alıyor. Bu kredilerin diğerlerinden farklı çok avantajı yer alıyor. Bu avantajlar;

 • Ödemesi 3 taksit halinde yapılmak suretiyle alınan kredilere imkan sunması,
 • TARSİM sigortasının 3 aya vadeli bir biçimde ödemesinin yapılması,
 • Anlaşmayı üye işyerlerinde yapılmış olan harcamalar karşılığında İmece Kart puanının birikmesi ve daha sonra bu puanların istenilen biçimde harcanması fırsatı sunuyor.
 • Fakat bu harcamalara akaryakıt harcamaları dahil değil.
 • Kişiye özel belirlenmiş faizsiz dönemler içinde edinilen kredilerin bu dönemler içinde ödenmesi koşuluyla hiç bir ücret ve faiz alınmaması,
 • Harcamaların ürün yetiştirilme döneminde yapılmasına nazaran ödemelerin hasat sonrasında yapılmasına imkan sağlıyor. Böylece hasat sonrası hemen paralarını alamayan çiftçiler bir seneye kadar olan vade ile borçlarını daha sonra ödeme olanağına sahip oluyorlar.
 • Anlaşmalı üye işyerlerinde yalnızca İmece Kart ile yapılabilen indirimli alışveriş olanaklarının yer alması gibi epeyce fazla ayrıcalığa sahiptir.

2 Kartın Özelliği 1 Arada 

İş Bankası İmece Kart yalnızca kredi kartı olarak değil banka kartı olarak da kullanılabiliyor. Sunduğu bu imkan çiftçiler ile 2 çeşitli kartı taşımak yerine bir kart ile tarımsal harcamaların dışında yaptığı öbür harcamaları da bir elden yapabiliyorlar. Bu özelliğin kullanılabilmesi için öncelikle hesaba para yatırmak gerekmektedir. Aksi takdirde kredi kartı özelliğini bu çeşit harcamalarda kullanmak mümkün olmaz.

Puan Biriktirme Avantajı 

Tarımsal harcamaların İş Bankası imece kart ile yapılması halinde İmece Puan adlı bir puan birikiyor. Bu puan yine tarımsal harcamalarda kullanılabiliyor. Fakat puanın dezavantajı yalnızca tarımsal harcamalarda kullanılabiliyor olması. Diğer taraftan tek kart içinde 2 çeşitli kart özelliğinin yer almasından ötürü bununla birlikte 2 çeşitli puanın da birikmesine olanak sağlıyor. Bu puanlardan bir ötekisi ise İş Bankasının diğer kartlara sunduğu Maxi Puan’dır. Hesap kartı üzerinden yapılmış olan harcamalarda biriken Maxi puan yalnızca tarımsal harcamalarda değil bütün ihtiyaçların karşılanmasında kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı