KREDİ KARTI

İnternetten Alışveriş Hastalığı

İnternetten Alışveriş Hastalığı

İnsanlar gelişen teknoloji ile birlikte bir çok işini, işi yapması gereken alana, mekana gitmeden yerine getirebilme imkanına kavuşmuştur. Bu rahatlığa kavuşulmasından sonra alışveriş merkezlerini doldurmanın yanı sıra insanlar internetten alışveriş yapma alışkanlığı edinmiştir. İnternet ortamında sağlanan ürün çeşitliliği, fiyatların mağaza reyonlarına nazaran daha kabul edilebilir olması insanları internetten alışveriş konusunda cesaretlendirmektedir.

Yeni İhtiyaçlar Sunulan Fırsatlarla Birlikte Gelişiyor

İnsanlar alışveriş konusunda isteklidirler ve insanların ihtiyaçları sınırsızdır. İhtiyaçlar tatmin edilmedikçe şiddeti artar ve yerine getirilmesi yönünde baskı artar. Bu durumda insanların sürekli alışveriş yapma güdülerini tetiklemektedir. İhtiyaçlar yeni ihtiyaçları doğurmaktadır. İnsanlar ihtiyaçlarını giderirken taksit seçenekleri, kapıda ödeme seçeneği, ürün çeşitliliği ve rahat olması sebebiyle internetten alışverişe oldukça sıcak bakmakta hatta bu durum hastalık boyutlarına ulaşabilmektedir.

İnternet Mağazadan Daha Ucuz

Öyle ki insanlar internet ortamında gördükleri bir ürünün mağaza fiyatından daha düşük bir fiyata sahip olduğunu gördüklerinde o ürünü alma eğilimine girerler. Bu güdülerini tatmin ettiklerinde mutlu olacakları kanısına varırlar. Bu kanı bir derecede doğrudur. Zira insanlar ihtiyaçlarının tatminini kolay şekilde yorulmadan ve maddi anlamda çok fazla sıkıntıya girmeden giderdiklerinde oldukça avantajlı olabilmektedirler.

İnternetten Alışveriş Hastalığı Kontrol Edilebilir Mi?

İnsanlar internetten alışveriş konusunda sahip oldukları tutkularını bir derece törpüleyebilirler. Sahip oldukları maddi olanakların bilincinde olan insanlar internet ortamında her gördükleri, eksikliğini hissettikleri ürünlere olan yoğun taleplerinin önüne geçebilmektedirler. Örneğin kendisine sanal ortamda alışveriş konusunda güvenmeyen insanlar kredi kartlarına belirli bir sınır koyarak bu tutkunun önüne bir ölçüde geçebilmektedirler.

Zorunlu ihtiyaçların temini noktasında gerekli görülmeyen bu kısıtlama lüks ihtiyaçların temini söz konusu olduğunda gerekli görülmektedir. İnternet üzerinden yapacağı alışverişler sonrasında ödeme noktasında zorluk yaşayacak kullanıcılar internet üzerinden alışverişte oldukça dikkatli davranmalıdır. Böyle olması halinde internetten alışveriş bir hastalıktan ziyade kolaylığa, çeşide, ucuzluğa dönüşebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı