BANKALAR

İcralık Evlerde Hangi Eşyalar Alınır?

İcralık Evlerde Hangi Eşyalar Alınır

Haczin en mühim özelliği caydırıcı olmasıdır. Pek değeri olmayan eşyalar da alınsa da ev sahibinin ev yaşamını çekilmez duruma getirip onu psikolojik bakımdan caydırmaya iter. Bilinen bir yanlışa yönelik, halı, koltuk, perde benzeri gereken eşyalar haczedilir. Bu bilginin yanlış meydana geldiğini göstererek hangi eşyaların alınabileceğini aşağıda listeleyeceğiz.

Hangi Eşyalar Haczedilir?

2012 senesinde düzenlenen yeni yasaya göre benzer eşyadan çok sayıda bulunuyorsa eşya haciz ürünü olarak alınır. Misal buzdolabı evde çok sayıda ise kesinlikle biri alınır.

Altın, gümüş benzeri kımetli eşyalar ailenin evinde bulunuyorsa borcu tahsil etmek adına bu eşyalar haczedilir.
Yine evde yer alan çok sayıda olan elektronik eşyaların haczi gerçekleştirilir. Misal evde; çamaşır makinesi, tv, bulaşık makinesi benzeri eşyalar çok sayıda ise haczi yapılır.

Fiyatı yüksek ve paraya çevrilmesi kolay olan, alıcısı hızlı bulunacak olan; kurutma makinesi, LCD, Plazma TV benzeri elektronik eşyalar geçerli maddede getirilen amacın dışarısında, borçlu birey ve ailesi amaçlı gerekli ve zorunlu mallardan değildir bu sebeple haczi yapılmış olan eşyalar içinde sayılır.

Hangi Eşyalar Alınamaz?

Borçlu olan birey çiftçi ise kendisiyle ailesinin geçimi amaçlı zorunlu olan arazi ve çift hayvanları, nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri benzeri eşyaları varsa bunlar alınamaz. Borçlu olan birey çiftçi değilse, zanaat ve mesleksel amaçlı gerekli olan alet ve eşyaları haczedilemez.

Borçlu ve ailesinin 2 aylık tüketilecek yiyecek ve yakacak eşyaları, borçlu çiftçi ise gelecek mahsul amaçlı lazım olan tohumluğu haczedilemez.

Borçlu olan şahıs ya da ailesinin kıyafetleri, en lazım eşyaları ve zorunlu olduğundan ötürü haczedilemez.

Geçimini hayvancılıkla sürdüren ailelerin hayvanları ve hayvan yemleri haczedilemez.

Borçlu olan şahıs bağ, bahçe ya da meyve, sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamak amaçlı kullandıkları zorunlu bağ, bahçe ve bu iş amaçlı gerekli olan alet, hırdavat ve eşyaların haczedilmesi de mümkün değildir.

Bulaşık makinesi, halı, koltuk takımı, fırın, çamaşır makinesi benzeri evin ana eşyalarının birer adet bulundukları halde haczedilmesi mümkün değildir.

Evlerine icra gelecek bireyler bilhassa yukarıda açıkladığımız hangi eşyaların alınıp hangilerinin alınmayacağını bilmeleri halinde yapacakları borçların kendilerine ne gibi zarar verebileceğini sorgulayarak daha iyi tespit edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı