BANKALAR

IBAN Numarası Nerede Yazar?

IBAN numarası; her hesap ve banka için özel olarak tanımlanan ve ülkelere göre farklı adette rakamlar içeren  uluslararası banka hesap numarasıdır. Türkiye’ de 2010 yılından sonra zorunlu hale getirilen IBAN numarası 26 hanelidir. ilk iki karakteri TR ile başlar ve ülke kodunu belirtir. Sonraki 2 karakter kontrol basamakları, sonraki 5 karakter banka kodu, sonraki 1 hane rezerve alan ve kalan 16 hane de banka hesap numarasıdır.

IBAN numarası uluslararası bankacılıkta dahi para transferlerinin daha hızlı ve doğru yapılmasına olanak sağlar. Ancak müşterilerin IBAN numaralarını yukarıdaki bilgilere göre tahmin etmesi mümkün değildir.

Peki IBAN Numarası Nerede Yazar ?

Kredi kartınız veya hesaba bağlı banka kartınızın üzerinde IBAN numarası yer almaz. Bu kartların üzerinde 16 haneli kart numarası, son kullanma tarihi, isim soy isim ve bazı banka kartlarında da müşteri numarası yazmaktadır.

Bu nedenle IBAN numarası bankadan yada İnternet bankacılığı aracılığı ile öğrenilebilmektedir.

Bankalar İnternet bankacılığında IBAN numarasını belirtmek zorundadır. İnternet bankacılığı kullanan müşteriler İnternet şifresi ve kullanıcı adı ile giriş yaparak IBAN numaralarını öğrenebilirler. İnternet bankacılığı kullanmayan müşteriler ise ilgili bankanın çağrı merkezlerini arayarak IBAN numaralarını öğrenebilirler.

Ayrıca, ATM den kart ile giriş yaptığınızda hesap bilgileri adımından da IBAN numarası görüntülenmektedir.

10 Ekim 2008 tarihinden sonra verilen banka hesap cüzdanlarının ilk sayfasında da IBAN numarası yer alması zorunludur. Daha eski tarihli hesap cüzdanlarında IBAN bulunmayacağından, bu müşterilerin  hesap cüzdanını yenilemesi halinde IBAN numarasının yazdığı yeni bir hesap cüzdanına sahip olabilirler.

Ayrıca bankanıza ait herhangi bir para yatırma yada para çekme işlemi sonucu bankadan almış olduğunuz dekontlarda da IBAN numarası yazar. Yukarıda ki bilgilere dayanarak dikkatli incelendiğinde TR ile başlayan 26 haneli IBAN numarasının dekont üzerinde de yer aldığını görebiliriz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. IBAN Numarası Nerede Yazar? BANKALAR Düzce merkezden ben kemal. merhaba arkadaşlar sayfan valla dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 06-02-2017 14:14:27 harika ötesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı