BANKALAR

IBAN Numarası Kaç Haneden Oluşur?

IBAN Numarası Kaç Haneden Oluşur?

IBAN numarası bankalardaki mevcut müşterilerin hesaplarının yerine kullanılacakları olan para transferinin hatasız, hızlı ve daha az maliyet ile yapılması amacıyla belli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numaralarıdır ve IBAN numarası vatandaşı bulunduğunuz veya yaşadığınız ülkelerde kabul gören standart şekil ve uzunlukta olmaktadır.

İlk olarak şunu unutmamalısınız ki IBAN numarası ayriyeten alınması veya başvurulması gereken bir şey değildir bankalar mevcut müşterilerinin tüm hesap numaralarının tümü için hesap sahiplerine para alışveriş işlemleri için IBAN numarası verirler.

Türkiye’de IBAN Numarası Kaç Haneden Oluşur?

Türkiye de ki mevcut bankların mevcut müşteri için oluşturdukları IBAN numaraları ilk olarak TR harfleri yazar bu Türkiye Cumhuriyetinin ilk iki harfi ülke kodunu oluşturur ardından sonraki 2 hane kontrol basamaklarını oluştur ve ondan sonraki 5 hanede hesabınızın bağlı bulunduğu banka kodudur. Bu 9 hanenin ardından Rezerv olarak kabul edilen ve değiştirilene kadar 0 kabul edilen tek basamaklı kod gelir bu 10 haneden sonra ise bağlı bulunduğunuz bankaya ait 16 hanelik hesap kodu gelir ve toplamda Türkiye deki IBAN numarası 26 haneden oluşur.

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bankalar müşterilerine ait banka numaralarını onlara verdikleri kredi veya para kartlarının üzerine yazmazlar bu yüzden kendi IBAN numaranızı öğrenmek için bağlı bulunduğunuz bankaların internette oluşturdukları sistemlerinden kolaylıkla kart bilgileriniz ile IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

IBAN Numarasının Sağladığı Kolaylıklar

IBAN numaraları yerine hesap numaraları kullanıldığında hesap numaralının belirlenmiş bir standardı olmadığından dolayı verilen ya da kullanılan hesap numaralarının doğruluğu kesin değildir bu yüzden hatalı para transfer işlemi ve yanlış para gönderme işlemine karşı hesap numaraları yerine IBAN numarası kullanmak hatalar en aza indirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı