BANKALAR

Hesap İşletim Ücreti Vermemek İçin Ne Yapılmalı?

Hesap İşletim Ücreti Vermemek İçin Ne Yapılmalı?

Herkesin en azından bir banka kartı veya kredi kartının olduğu bu dönemlerde hesaplardan kimsenin haberi bile olmadan bazı paralar kesiliyor. Bu para kesintileri bankaya sorulduğunda ise verilen cevap oluyor. Peki, bu paralar neden bizden alınıyor?

Bankaların verdiği cevap ile banka müşterileri için yapılan işlemlerde kullanılan kâğıt ve yapılan işlemler vs. için alındığı söylenir. Ayrıca bu kesintiler her bankada aynı ücret değildir. Bankadan bankaya değişir. Örneğin bir bankada yıllık 60 TL iken başka bir bankada bu ücret 100 TL’ çıkabilir. Hesap kesim ücreti vermemek için bankaların size sunduğu bazı şartlar vardır.

Hesap Kesim Ücreti Vermemek İçin Neler Gerekir?

  • Üniversite öğrencisi olmak
  • Maaş kartı olarak kullandığımız banka kartlarından yani hesabınızı maaş kartı olarak kullanıyorsanız
  • Elektrik, telefon, su, doğalgaz gibi faturalarınıza bu hesaptan otomatik ödeme talimatı verenlerden (bu otomatik ödemeler bankadan bankaya değişir 2 veya üç otomatik ödeme vermeniz yeterlidir)
  • Bireysel emeklilik ve sigorta gibi bankanın hizmetlerinden yararlananlardan
  • Özel banka kartı alanlardan hesap işletim ücreti talep edilmez.

“Geçmişe dönük yani önceden ödediğimiz hesap işletim ücretlerini geri almamız mümkün mü?” sorusunun cevabı mümkündür. Fakat bunun için bazı işlemler yapmanız gerekir. Bu süreç zor ve zaman alan ayrıca paranızı geri alabilmeniz ise bankaların inisiyatifindedir.

Geçmişte Ödediğiniz Hesap İşletim Ücretlerinin Geri Alınması:

Öğrenciyseniz öğrenciliğinizi belgeleyecek bir belgeyle hesap işletimi alan bankaya müracaat ederek geçmişte ödediğiniz bu paraları geri alabilirsiniz. Avukatlar yardımıyla bankaya para iadesi davası açabilirsiniz. Fakat bunları yapmadan önce bulunduğunuz bölgenin tüketici hakları bürolarına giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Tüketici haklarında bulanan memurlar size ne yapmanız gerektiğini hangi aşamaları yaparsanız paranızı bir sonuca ulaşabileceğinizi size anlatacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı