Hesabın IBAN Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

yorumsuz
529 views

Hesabın IBAN Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

IBAN numarası nedir?

IBAN numarası bankaların hesap numaraları yerine geçen uluslararası bir numaradır. Daha hızlı ve daha doğru işlem yapmayı sağlar. Birçok banka müşterisiHesabımın IBAN numarasını nasıl öğrenebilirim?” diye sormaktadır.

Hesabımın IBAN numarası kartımın üzerinde yer alır mı gibi sorular en sık karşılaşılan sorulardan birisidir. Hesap numarası yerine geçen bu numara kart üzerinde yer almamaktadır. Kart üzerinde görülen 16 sayıdan oluşan numara kişinin kart numarasıdır. IBAN numarası uluslararası olduğu için değişmektedir yani Türkiye’de 26 haneden oluşmakta ve numaraların başlangıcında TR yazılmaktadır.

TR den sonra yer alan 2 sayı kontrol basamağıdır ve IBAN numarasının doğrulanmasında kullanılmaktadır. Sonra gelen 5 sayı banka kodudur. Son 16 sayı ise banka hesap numarası anlamına gelmektedir.

IBAN Öğrenme

Banka kartına sahip kişinin IBAN numarasını öğrenmek için bankaya gitmesi zorunlu değildir. Bu işlem bankada daha basit olduğu için internet kullanıcısı olmayan ve vakti çok olan kişilerin kullandığı yöntemlerden biridir yanlış değildir. İnternet aracılığıyla öğrenmek de bizim için oldukça basittir. Kartı aldığınız bankanızın çağrı merkezini arayabilirsiniz. Buradan da öğrenilebilir.

IBAN Öğrenmek İçin Gerekli Bilgiler

Çağrı merkezinden size TC kimlik numaranızı anne kızlık adını vs. sorular yönlendirecekler bunları cevapladıktan sonra IBAN numaramı öğrenmek istiyorum diye söylediğinizde 26 haneli numarayı size söyleyeceklerdir. Bir başka yöntem ise interneti kullanarak bankların müşterilerine imkan verdiği IBAN hesaplama ve sorgulama sayfaları aracılığıyla IBAN’nınızı öğrenebilirsiniz.

Bu sayfalarda da size belli başlı sorular sorulacaktır bu sorulardan bir kaçına değinecek olursak banka kart numaranızı, hesap numaranızı şube kodu gibi bilgiler önünüze çıkacaktır bunları yazdıktan sonra onayladığınızda öğrenebileceksiniz. Eğer bankanızın mobil uygulamasını kullanıyorsanız buradan da öğrenebilirsiniz.

Öncelikle mobil uygulamayı açmalısınız sol üst tarafta bulunan kutucuğa tıklayıp hesaplarım linkini göreceksiniz seçtiğinizde alt başlık olarak hesap bilgilerim gelecektir oraya giriş yaptığınızda hesabınızın içinde bulunan miktar hesap numaranız, IBAN numaranız ve hesap özetinizi görmüş olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017