SİGORTA

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi?

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi?

Hayatın gereksinimleri kadar gerçeklerini de önemsemek gerekmektedir. İnsan kişisel anlamda ihtiyaçlarını giderebilmek için dönem dönem nakit ihtiyacı bütçesini geçer. Bunun gerçekleşmesi ile de bankalar ile temasa geçerek kredi temini gerçekleştirir. Bu dönem içerisinde kredi talebinde bankaların özellikle üzerinde durmuş olduğu ve müşteriye ekstra bir masraf getirmiş olsa da tercih edilmesi gereken bir konu var ki; o da, hayat sigortasıdır.

Var olan kredinizin ödemelerinin bitmeden başınıza gelebilecek ölüm gibi bir gerçeği asla unutmamak gerekir. İnsanın başına gelebilecek vefat olayı sonrasında, ardında kalanları da düşünmesi gerekmektedir çünkü kredi sahibi şahsın vefatı söz konusu olduğu durumlarda kefil söz konusu değil ise; bu koşulda var olan kredi borcu geride kalan mirasçılarına intikal eder.

Hayat Sigortası Bulunmayan Kredi Borcu

Eğer çekmiş olduğunuz krediye istinaden hayat sigortası, size bir masraf olarak görünmüş ve tercih etmemişseniz olası bir vefat durumunda, banka öncelikle kefile bakacaktır. Kefil tayin edildiyse kalan borcun ödenmesi kefile düşecektir. Ancak hem kefil hem de hayat sigortası yoksa; bu durumda tüm borç mirasçılarına, tıpkı malvarlıklarının aktarımında olduğu gibi, intikal eder. Bu borçtan kurtulmanın tek yolu ise; varsa kalacak malvarlıkları ile beraber borçlara da uygulanacak mirasın tamamını reddetme yani reddi miras işlemi olacaktır.

Hayat Sigorta Sahibi Şahsın Kredi Borcu

Var olan kredi işlemi esnasında vefat eden şahsın, krediye dair hayat sigortası var olma durumunda; sigortanın teminatı dahilinde var olan borcun tamamı ilgili bankaya, sigorta şirketi tarafından ödenecektir. Tabi ki bu işlem için mirasçıların, ilgili vefat belgelerini sigorta şirketi ve bankaya iletmekle mükelleftir.

Hayat sigortası bulunmasına karşın, şirketin borcu ödememesi de söz konusudur. Bu durumlar adına;

  • Borç sahibi şahsın, intihar ya da ölümüne sebep olan şüpheli bir durum söz konusu ise ödeme yapmayabilir ve ölüm sebebi ile alakalı otopsi raporu isteyebilir.
  • Borç sahibinin ölüme sebep olabilecek kronik bir rahatsızlığı var ve bunu hayat sigortası yaptırma esnasında beyan etmemiş olsa bile sigorta sahibi ölümünün ve var olan rahatsızlığın sigorta öncesine dayandığını ispat etmek koşulu ile ödeme yapmayabilir.

Bu koşullar dahilinde; ödemesi mümkün olan hayat sigorta sahipleri ise sadece ödenmemiş borçları değil, var olan kredinin ödenmiş olan taksitlerini de talep edebilirler. Çünkü ilgili hayat sigortası sadece ödenmemiş borçlara değil, kredinin tamamına yönelik bir sigortayı kapsamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı