SİGORTA

Hayat Sigortası Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Hayat Sigortası Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Bankalar, müşterilerine kredi kullandırırken hayat sigortası yaparlar. Bu işlem zorunludur. Bankaların, kredi kullandırdıkları müşterilerinin, kredi ödeme süresi içinde hayatını kaybetmesi durumunda müşteri mağduriyetini gidermek, borcunun kapatılmasını sağlamak amacıyla müşterilerine uyguladıkları hayat sigortası taraflar açısından faydalı bir uygulamadır. Müşteri açısından faydası müşteri hayatını kaybettiği takdirde borcunun olmayacak olmasıdır.

Bu uygulamayla müşterinin ailesi bu borçtan ötürü sorumlu tutulmayacaktır. Banka açısından faydası ise müşterinin hayatın kaybetmesi durumunda kullandırdığı kredi bedelini sigorta şirketinden tahsil etmesidir.

Hayat Sigortasında Yaş Sınırı

Hayat sigortasında üst yaş sınırı 65 olarak belirlenmiştir. 65 yaş üstü müşteriler de kredi kullanabilir. Ancak 65 yaş üstü müşterilere hayat sigortası yapılmaz. Müşterinin vefatı halinde aile bireyleri kredi borcundan ötürü sorumludur. Ayrıca müşteri kredi kullanırken banka kefil talebinde bulunmazsa kefil müşterinin vefatı halinde kredi borcundan sorumludur. Genel hayat sigortaları tam korumalı hayat sigortası ve birikimli hayat sigortası olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Tam Koruma Hayat Sigortası

Sigortalının, karşılaştığı olumsuz bir durumda sigortalıya maddi destek sağlanır. Sigortalının vefat etmesi halinde ailesi ya da mirasçılarına maddi destek sağlanır. Teminat tutarlarının yüksek olmasından ötürü çok tercih edilen bir sigorta türü değildir. Ayrıca bu sigorta türünde birikim yapma olanağı bulunmamaktadır. Bu hayat sigortası türünde sigortalı için özel birtakım faydalar sağlanabilir. Özel ve donanımlı hastanelerde ameliyat, rehabilitasyon hizmetleri bu hayat sigortası kapsamında yer alabilir. Müşterinin yaşı en fazla 65 olmalıdır.

Birikimli Hayat Sigortası

Bu sigorta türünde sigortalı müşteri ve müşterinin yakınlarının gelecekleri finansal açıdan güvence altına alınır. Ayrıca sigortalının birikim yapması sağlanır. Bu sigorta türünde teminat tutarları daha uygundur. Ancak sigortalının hayatını kaybetmesi durumunda ailesine maddi destek sağlanması durumu bu sigorta türünde yoktur. Müşteri yaşı en fazla 65 olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı