KREDİLER

Hangi Evlere Kredi Verilir?

Hangi Evlere Kredi Verilir?

Pek çok kişi günlük yaşamda banka kredilerine sıkça başvurur. Genel olarak ihtiyaç ya da taşıt kredilerinde bankalar sizlere kredi verebilmek için gelir belgenize ve kredi notunuza odaklanır.

Fakat bazı banka kredilerini alabilmek için yalnızca gelir belgesi ve kredi notuna bakmak yeterli olmaz. Özellikle ev kredisi kullanmak isteyen kişilerin gelir belgesi ve kredi notu dışında bir de evle ilgili detayları bankaya bildirmesi gerekir.

Konut kredisi kullanılmak istenildiğinde evin durumu da dikkat edilen konulardan birini oluşturur. Pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri de hangi evlere kredi verileceği ile ilgilidir.

Kat İrtifakı Nedir?

Banka kredileri ile alabileceğiniz evin kat irtifakının olması gerekir. Kat irtifakı kısaca inşaatın yapılmış olduğu ya da yapılacağı yerde hisse tapusu olmasını ifade eden bir terimdir. Eğer kat mülkiyeti söz konusu ise ipotek gibi sorunlar ile karşılaşılmaz.

Kat irtifakı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de iskan ile ilgili hususların yerine getirilmiş olup olmadığıdır. Evin iskanının alıp alınmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Evin Yaşı İle İlgili Hususlar

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken işlemlerden biri de evin yaşı ile ilgilidir. Genel olarak eski evlere konut kredisi verilmeyeceği ile ilgili yaygın bir görüş bulunur.

Fakat bu çok da doğru bir tanım değildir. Evin yaşı dikkate alındığında kredi verilip verilemeyeceği ile ilgili devreye giren sorunlardan biri de bulunan çevre olur.

Yani eğer ev eski fakat konumu açısından değerli bir yerde ise kredi ile bu evi alabilme olanağınız vardır. Bu nedenle banka kredileri ile ev almayı düşünen kişilerin öncelikle evin değerini de çok iyi hesaplaması gerekir. Bulunduğu çevre itibari ile evlerin fiyatı yüksek ise kişilerin banka kredilerinden yararlanabilme hakları bulunur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hangi Evlere Kredi Verilir? KREDİLER Hatay merkezden ben Safiye Karatas. Merhaba sayfan valla güzel, tebrikler 22-02-2017 07:21:34 harika ötesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı