KOSGEB

Hamur İşleri İçin Dükkan Kredisi

Taze ve sağlıklı tüketimi öngörülen evsel ürünlerin oluşturduğu yiyecek sektörü son yıllarda hızla artış göstermektedir. Özellikle de hamur işleri ile ilgili dükkânı olmasını isteyen kişilerin yoğun taleple belediyelere müracaatı devam etmekte, sermayenin az oluşu ya da hiç olmayışı dükkân açmaya engel teşkil etmektedir. Yoğun taleplerin başında ev hanımları gelmektedir ve yüzdesi oldukça fazladır. Ev hanımlarının tercih sebeplerinin başında gelen bu meslek için ayrılması gereken bütçe en az 10 bin TL civarında olmalıdır.

Girişimci ev kadınlarının desteklendiği, dükkân açmak için sunulan olanakları analiz ettiğimizde ortaya çıkan yöntem KOSGEB’in hibe programları oluyor. KOSGEB girişimcilik kurslarına kayıt olduktan kısa bir zaman zarfı içerisinde girişimcilik sertifikası alan ev hanımları, KOSGEB’in anlaşmalı bankalarından sıfır faizli kredilerden ya da hibelerden faydalanabilirler. KOSGEB, üretimi başarı ile sürdürecek olan girişimci kişilere özellikle çok destek olmaktadır. Genelde sıfır faizli kredilerle bu girişimcilik desteğini sağlayan KOSGEB, dükkân açmak isteyen kişilere harika bir fırsat tanımış olmaktadır.

Hamur işi sektörüne atılacak kişiler için ayrıca bir yöntem daha var, bu yöntem de esnaf ve kefalet odalarındaki desteklerdir. Çok düşük faizli krediler tanımlayan esnaf kefalet odaları, dükkânınızın daha önceden açılmış olmasını ve esnaf kooperatifine üye olmanızı istemektedir. KOSGEB ile farkı burada daha net anlaşılmaktadır. KOSGEB’de dükkânın açık olmaması esasken, esnaf kefalet kredilerinde daha önceden dükkânınız açılmış olması gerekmektedir.

Esnaf kefalet odalarından hibe almak mümkün değildir. Bu kooperatiflerin sağlamış olduğu düşük faizli krediler olmaktadır. Kefalet odaları, girişimci olup dükkân açmış olan esnaflara % 4 / % 5 oranında faiz uygulamaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman diğer bankalara göre yarı yarıya bir kazanç durumu söz konusudur.

Eğer hamur işi sektöründe ilerlemek istiyorsanız ya KOSGEB destekli kurslara katılıp belge alabilir, sonrasında kredi veya hibe programlarından yararlanabilirsiniz ya da esnaf kefalet odalarında daha önceden açmış olduğunuz dükkânınız için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Girişimcilik ruhunuz varsa eğer cesaretinizin sonrasında devlet destekli birçok hibe ve düşük faizli kredi programları sizin için yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı