BANKALAR

Faizsiz Kredi

Faizsiz Kredi

Faizsiz krediler sıfır faizli kredi olarak ta kullanılan, alınan kredinin belirli aralıklarla taksitlere bölündükten sonra anaparanın üzerine ek bir meblağ eklenmeden geri ödenebilen kredi türüdür. Faizsiz kredi kullandığınız zaman, kullanmış olduğunuz kredi miktarını eşit olarak aylık süreçler içinde ödeyebilirsiniz.

Faizsiz kredi iki şekilde verilmektedir. Birincisi, bankalar kendi müşterilerine verdiği borç paralar için herhangi bir faiz ödemesi alınmadan verdikleri kredilerdir. Kredi masrafları ve sigorta masrafları dışında ek bir ödeme yapılmaz. İkincisi de katılım bankalarının verdiği faiz yerine “kar payı” dedikleri ve kullandırılan kredicin faiz değil kar payı aldıkları kredilerdir.

Günümüzde sıfır faizli(faizsiz) krediler genellikle araç kredilerinde karşımıza çıkmaktadır. “Peşinatsız 30 bin TL. Faizsiz kredi” olarak bazı araç şirketlerinin ellerinde bulunan araç stoklarını azaltmak veya satış rakamlarını arttırmak için başvurdukları görülmektedir. Birçok araba markası firmaları sıfır faizli kredi imkânı sunmaktadır. Faizsiz kredi ile araç satın almak istiyorsanız ilk olarak araç satın almak istediğiniz firmaya gidip başvuruda bulunmalısınız.

Bu firmalar finans şirketleriyle çalıştığı için bankalarda karşılaşacağınız zorlu süreçlerden de kurtularak kolaylıkla sıfır faizle araç sahibi olabilirsiniz.

Konut kredilerinde ise faizsiz kredi bulunmamaktadır. Sadece belli başlı bazı inşaat firmaları müşterilerinden aldıkları peşinatlarla anlaşmalı bankalardan sıfır faizli kredilerle müşterilerinin yararlanmasını sağlayabilmektedirler. İnşaat firmalarının anlaşmalı olduğu banka veya finans şirketinden faizsiz kredi kullanabilmek için belirli bir peşinatı yatırmak gerekmektedir.

Bu tür faizsiz krediler sadece taşıt ve konut kredileri için geçerli değildir. Katılım bankası olarak veya faizsiz bankacılık olarak kurulan bankalar ve finans kurumları da çeşitli kampanyalar yaparak müşterilerine faizsiz kredi imkânı sunmaktadırlar.

Birde KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından işletmelere verilen faizsiz krediler vardır. Bu krediler genellikle 50 bin TL. tutarındadır. Başvuru koşulları ve onaylanma aşaması hayli zorlu da olsa küçük işletme sahiplerinin birçoğu bu faizsiz kredi imkânından yararlanmaktadır.

Zor koşullarda düşük geliri olan emeklilerin acil para ihtiyacını karşılamak için bazı devlet bankaları emeklilere faizsiz kredi kampanyaları düzenlemektedir. Yine emeklilere taşıt ve konut kredisi de uygun koşullarda sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı