KREDİLER

Ev Kredisi Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Ev Kredisi Borç Yapılandırması

Bir kişi ev sahibi olmak istediğinde krediye ihtiyaç duyar ve bunun karşılığında bir bankayla anlaşır. Genelde konut kredileri yüksek faizlerle çekilmektedir. Bu yüzden bir bankayla anlaşmak kolayca olmamaktadır. Ev kredisi borç yapılandırması da kişinin çekmiş olduğu krediyi geri ödeme süresinde sıkıntı yaşaması sonucu yapılan bir işlemdir.

Konut Kredisi Yapılandırma Sürecinde Önemli Unsurlar

Konut kredisi yapılandırılması yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. İlk dikkat edilecek konu kredinin toplamda ne kadar maliyete sahip olduğudur. İkinci konu çekilecek kredinin faiz oranlarıdır. Faiz oranlarının aralarındaki fark oldukça önemlidir bu yüzden piyasa iyi araştırılmalıdır. Diğer bir konu da yapılandırma yapıldıktan sonra ödenmesi gerekecek olan borç tutarıdır ve son önemli konu olarak borcu ödeme seçenekleri içinde bulunan taksit miktarıdır.

Bu da kişinin ödeme kolaylığı yaşaması açısından oldukça önemlidir. Bütün bu konular, yapılandırma yapacak kişinin zarara uğramaması açısından dikkatlice araştırılmalıdır. Ev kredisi yapılandırma işleminin olumlu yönleri de bulunmaktadır. Bu yapılandırma sayesinde kişiler ellerinde olan taksitleri azaltabilmekte ve düşük oranlı faizlerden faydalanabilmektedirler. Krediyi yapılandıracak kişiler yapılandırma işlemi için krediyi çekmiş oldukları bankalarla da anlaşabilir, yeni bir bankaya da başvurabilirler. Şayet yapılandırma işlemi için yeni bir banka tercih edilecek olursa, eski krediyi kapatabilmek için ödenecek olan cezai bedelin unutulmaması gerekmektedir.

Eski bankalar bazen daha yüksek faizlerle yapılandırma teklif edebilirler ancak yeni banka tercih etmek demekte yeniden yapılacak bir sürü işlem, yeniden ödenecek bir sürü masraf anlamına gelmektedir. Bu yüzden krediyi yapılandıracak olan kişi piyasayı çok iyi araştırıp, dikkatli bir şekilde analiz etmelidir. Piyasayı doğru bir şekilde araştırdıktan sonra kendisine göre en karlı olacak olan bankayı seçip anlaşmaları sağlamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı