Emtia İle İlgili Bilgiler

yorumsuz
428 views

Emtia İle İlgili Bilgiler

Emtia, finansal bir terimdir. Ticaret konusu olabilen ürünlerin tümü için kullanılır. Değeri tüketici tarafından belirlenen, kendinden daha değerli bir ürünün oluşumunda ana madde (ham madde) ya da ara madde olarak yer alan (işlenebilen), ticarete konu olabilecek enerji, maden, mineral, gıda, tarım, hayvancılık ürünleri emtia ürünleridir. Bir ülkenin emtialarına bakarak, maddi potansiyeli hakkında bilgi alınabilir.

Emtia Borsası

Petrol, doğalgaz, kömür, platin, altın, gümüş, bakır, arpa, buğday, ayçiçeği, soya fasulyesi, fındık, şeker pancarı, pamuk, kahve gibi ticarete konu olabilen emtia mallarının alış ve satış işlemlerinin yapıldığı borsa, emtia borsasısıdır. Emtiaların farklı fiyatlar üzerinden değil, tek fiyat üzerinden kayıt altına alınması gerekliliği ile kurulan borsa türüdür.

Emtia Borsalarının Faydaları

Emtia ürünlerinin borsa üzerinden satılması üretici ve tüketiciler için avantaj sağlayabilir. Üreticiler, ürettikleri ürünü satacakları pazar arayışına girmeden en uygun fiyatla satabilir. Tüketiciler ise aradıkları ürünü en uygun fiyatla tek fiyat üzerinden alabilir.

Emtia Ürünlerinin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Borsanın değerleri, alıcının ve satıcının yaptığı işlemler sonucu değişiklik gösterir. Arz ve talebe göre emtiaların fiyatları anlık olarak değişebilmektedir. Bu durumda emtia borsasında işlem yapan müşteri, yatırım yaptığı emtia üzerinden kar ya da zarar edebilir. Yatırım yapan müşteri, emtialar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Emtiaların geçmiş verileri ile en düşük ve en yüksek fiyat aralığı belirlenebilir.

Emtia Borsasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Emtia borsasında işlem yapabilmek için borsada işlem yaptıran aracı kurumun seçilmesi gerekir. Özellikle yeni işlem yapmak isteyen müşteri yasal kurumları tercih etmelidir. Yasal kurumlar, Sermaye Piyasası Kurulu tebliğlerine uygun güvenilir, şeffaf işlemler yaptırabilir. Emtiaların birçoğu Amerikan Doları ($) üzerinden işlem görür. Bu işlemi yapan müşteriler, dolar kurundaki değişiklikleri de takip ederek daha yüksek kazanç sağlayabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2017