BANKALAR

Emekli Maaşına Haciz Konulur mu?

Emekli Maaşına Haciz Konulur mu?

Haciz, borçlu olan kişilerin borçlarına karşılık, menkul ve gayrimenkullerine kendi alacaklarına karşılık icra cebri ile el konulmasıdır. Alacaklı kişi için avantajlı görünmekle birlikte, hem alacaklının hem de borçlunun haklarını korumak adına üçüncü bir kişinin müdahil olması gerekmektedir. Haciz işlemi her borçluya aynı uygulanmaz. Haciz işlemlerini kanunlara uygun bir şekilde gerçekleştirmek için belli yasalar düzenlenmiştir.

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun 5510 Sayılı ve Genel Sağlık Sigortası Kanun’un 93’üncü maddesine göre, borçlu olan emeklilerin (dul ve yetimler) maaşlarından sadece SGK alacakları ve nafaka alacakları için haciz konulabilmektedir. Bunların dışındaki borçlar için, emekli maaşlarına herhangi bir haciz işleminin uygulanması yasaktır.

Örneğin; bir emekli ister senetle ister kredi kartı ile yaptığı bir alışveriş sonucunda borcunu ödeyemediği için emekli maaşına kesinlikle haciz işlemi yapılamaz. Halk Bankası böyle bir durumdan dolayı açtığı davada, yürürlükte olan yasanın, Anayasa’nın eşitlik ilkesine uymadığını iddia ederek davayı Anayasa Mahkemesine taşısa da, Anayasa Mahkemesi bu taleplerini reddetmiştir.

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun ödediği emekli, dul ve yetim aylıkları, bankalarda diğer açılan mevduat hesaplarından farklıdır. Bankalar emekli maaşları için mutlaka ayrı tanımlanmış hesaplar açmak zorundadır. Bu hesaplara otomatik ödeme talimatı verilerek başka hesaplara para aktırılmasını isteyen emekliler için bile kesinlikle gerçekleştiremez.

Borçlu olan emeklinin kendi bilgisi ve izni olmadan emekli maaşının bloke edilmesi veya haciz işlemlerinin başlatılması kanunlar nezdinde yasaktır. Yine de böyle bir durum gerçekleşmiş ise, Cumhuriyet Savcılığı İcra tetkik merciine şikâyet edilmelidir. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurulu’nun 5434 sayılı kanuna göre emekli, dul ve yetimlerin emekli maaşlarına uygulanacak haciz hükmünü kaldırmıştır. Anayasa Mahkemesi de verdiği önemli ve kritik kararla emeklilerin maaşlarını hacizden korumuş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı