BANKALAR

EFT Nedir, Nasıl Yapılır, EFT Saatleri Nasıldır?

EFT NEDİR, NASIL YAPILIR, EFT SAATLERİ NASILDIR?

EFT bankalar arası hesaptan para aktarma yöntemidir. Havale yönteminden farkı, diğer banka hesaplarına yapılmış olmasından kaynaklanır. Elektronik Fon Transferi yani kısaca EFT işlemi yapılırken gönderenin bankası, Merkez bankası, alıcının bankası trafiği işletilmektedir.

EFT Nasıl Yapılır?

Tüm EFT işlemleri farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında yapılmakta olup bu işlemler Merkez Bankası aracılığıyla transfer gerçekleşmektedir. EFT işlemi yapmak için Alıcı adı soy adı, gönderilecek banka, şube ve hesap numarası ile alıcı T.C kimlik numarası gerekmekte olup, İBAN kullanmak suretiyle sadece alıcı adı ve soyadı ile İBAN numarası EFT için yeterli olmaktadır.

IBAN kullanıldığında International Bank Account Number sayesinde kişisel banka adı, hesap açılan şube ve hesap numarası yani hesap kimliğinin detayına anında ulaşılabilir ve hızlı şekilde para transferi gerçekleşir. EFT farklı bankaların hesapları aracılığıyla gerçekleştiğinden, tüm EFT işlemleri Merkez Bankası aracılığıyla yapılabilir. Bu nedenle mesai saatleri dışında ve hafta sonları ile resmi tatil günlerinde EFT işlemi gerçekleştirilememektedir.

Bankaların Eft Saatleri

EFT işlemi yaparken bankaların EFT saatlerine dikkat edilmesi son derece önemlidir. EFT saatlerinin geçmiş olması durumunda bir sonraki iş günü çalışma saatleri için işlem kayıt olarak alınmaktadır. Hesapta bir sonraki gün yeterli bakiye olmadığı durumlarda ise EFT gerçekleşemez yani para aktarımı sağlanamaz.

Gerek Dünya’da gerekse Türkiye’de çeşitli bankaların EFT saatlerinde küçük farklılıklar bulunsa da, EFT işlemleri genel olarak sabah saat 09:00 ile akşam saat 17:00 arasında yapılabilmektedir. Bu durumda kendi banka hesabından farklı banka hesaplarına para transferi gerçekleştireceklerin EFT işlemi yaparken bu saatlere uymaları ve buna göre işlem yapmaları gerekir.

EFT saatleri 09.00-17.00 saatleri arasının dışında olan bazı bankaların EFT saatleri şöyle belirtilebilir.

Garanti Bankası hesabından ya da Garanti Bankası hesabına yapılacak EFT için hafta içi  09.00 ile 17.15 saatleri arası kullanılabilir.

HSBC Bankası EFT işlemlerini sabah daha erken saatlerde başlatmakta olup EFT saatleri 08.30 ile 17.00 saatleri arasındadır.

Halkbankası EFT yapmak için sabah erken saatleri kullanmayı sağlamaktadır. Halkbankası ile sabah 08.00 ile 16.30 saatleri arasında EFT işlemi yapılabilir.

Kuveyt Türk Bankası ile EFT yapmak isteyenler sabah saat 08.40 ile akşam saat 17.10 arasında para transferinde bulunabilirler.

Şekerbank EFT saatleri ise saat 09.00 ile saat 17.15 arasındadır.

EFT işlemleri İnternet Bankacılığı kullanılarak da yapılabilmektedir. İnternet Bankacılığında EFT saatleri değişkenlik gösterebilir. Örneğin Vakıfbank internet bankacılığı ile yapılacak EFT işlemlerini hafta içi 09.00 ile 17.20 saatleri arasında gerçekleştirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı