KOSGEB

Damlama Sulama ve Sondaj İçin Devlet Desteği

Modern basınçlı sulama ve sondaj kredisi

Damlama sulama nedir, sondaj kredileri, sistem fiyatları, sondaj ve basınçlı sulama kredisi nasıl alınır, Kosgeb damla sulama desteği, Ziraat bankası kaç para destek veriyor, sulama kredisi şartları gibi konulara yer vereceğiz. Şimdi gelelim ilk sorumuz damlama sulama nedir? Kafanızdaki tüm sorulara cevap veriyoruz.

Damlama sulama nedir?

Damlama sulama ismi verilen sistem, intensif sulu tarımda kullanılan, suyun filtre edilerek süzüldükten sonra, eriyebilir gübre yada gübresiz olarak toprak yüzeyine ya da içerisine damlalar halinde verilmesine damla sulama ismi verilmektedir. Bazıları tarafından damla sulama denirken, bazende damlama sulama ismi verilebilmektedir. Suyun damlalar halinde verilebilmesi için kesinlikle ki basıncının düşük olması gerekiyor. Damla sulama, toprak yüzeyine ya da yüzeyin hemen altına yerleştirilen küçük çaplı damlatıcılar sayesinde arıtılmış suyu toprak yüzeyine ya da içerisine verici bir sistemdir.

Damlama sulama kredisi veriliyor mu?

Damlama sulama sistemleri küçük araziler amaçlı yüksek miktarlarda gider oluşturmasa da, kocaman bahçeler, seralar, tarlalar, araziler amaçlı devlet destekli olarak damlama sulama kredisi verilmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi sondaj ve damla sulama kredisi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığıyla bildirildiği üzere damlama sulama kredisi verilmektedir. Tarım Bakanlığınnı 09/03/2016 tarihindeki tebliğnamesin de belirtildiği üzere modern basınçlı sulama kredisi isteyen çiftçiler, tarım kredi kooperatiflerine müracaatta bulunabilecektir. Damlama sulama kredisi, Tarım ve Kredi Kooperatiflerinin kendi bünyesi içerisinde ki kurallar dahilinde verilecektir.

Ziraat bankası damlama sulama kredisi nasıl alınır?

Ziraat bankası aracılığıyla tarım kredisi alanında, damlama sulama kredisi verilmektedir. Devlet destekli olarak verilen damla sulama kredisi, modern basınçlı sulama kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Çiftçilerin, tarla sulamaları için damla, yağmurlama ya da mikro yağmurlama sulama sistemleri oluşturulması ve bu sistemlerin otomasyonuna ilişkili olarak teknolojik sistemler ( Akıllı otomasyon sistemleri, akıllı sulama sistemleri vb. sistemler) konusundaki kredi istekleri karar alanında değerlendirilir. Ziraat bankası aracılığıyla modern basınçlı sulama kredisi alanında, mikro yağmurlama kredisi, yağmurlama sistemi kredisi ve damlama sulama kredisi verilmektedir. Ziraat bankası damlama sulama kredisi;

Damla sulama tesisi amaçlı elektrik temini, Derin kuyu teçhizatı ve derin kuyu açılması (sondaj), Suyun kaynağından tarlaya taşınması işleri amaçlı verilmektedir. Modern basınçlı sulama sistemlerini kullanmayan üreticilerin zirai sulama/derin kuyu/suyun tarlaya taşınmasına yönelik kredi istekleri (çeltik üretimi haricinde ) amaçlı damlama sulama kredisi verilmez.

Yeraltı Suları Ile Ilgili Yasa esaslarına göre su temini kasıtıyla kazılar ve kuyular açılmasına yönelik yatırım kredisi, 167 sayılı Yasa hükümlerine göre arama belgesi edinilen kazılar ve kuyular amaçlı kullandırılır.

Sondaj ve damla sulama kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Damlama sulama kredisi kullanmak isteyenler proje kredi isteği uyumlu bulunan her müracaat için , üretici 2 adet Basınçlı Sulama Sistemi Bilgi Formunu doldurarak, Banka ya da Tarım kredi Kooperatifine ibraz eder. Formun bir adedi Banka ya da Tarım Kredi Kooperatifine aracılığıyla uygulamanın yapıldığı il müdürlüğüne gönderilecektir. Kredi ile alınacak damlama sulama makine ve teçhizatları 2000/37 sayılı tebliğnameye uyumlu olmak zorundadır.

Damla sulama kredisi çekmek için gerekli evraklar

Devlet teşvikli düşük faizli damlama sulama kredisi kullanmak için;

1. Damla sulama kredisi almayı talep eden çiftçiye ait, güncel Çiftçi Kayıt Sistemi dokümanını, (ÇKS Belgesi)
2. Basınçlı sulama projesini, (damlama sulama proje örneği)
3. Su kaynağı çeşidi yer üstü su kaynağı olan müracaatlar amaçlı alakalı kurumdan (DSİ) alınacak su kullanım izin/tahsis belgesi, yeraltı suyu kullanımlarında kuyu ruhsatını sunması lazımdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı