CVV Kodu Nedir Nerede Yazar?

yorumsuz
666 views

CVV Kodu Nedir Nerede Yazar?

Hayat alışveriş üzerine kuruludur ve eskiden takas usulü olan bu alışveriş sistemi milattan önce 687 yılında yerini para denen bir objeye yerini bırakmıştır. Günümüzde de hala geçerliğini devam ettiren bu obje zamanla yerini tamamen kredi kartına bırakacağı oldukça aşikardır.

Kredi Kartı Nedir?

Ülkemizde ticaretin kullanılacak bedel fiyatını elektronik bir sistemle ödenmesini sağlayan manyetik bir karttır. Şu an ülkemizin büyük bir kesiminde bulunan bu kart pos denen bir cihaz aracığıyla banka hesaplarına bedel aktarımı yapıyor.

Kredi Kartı Nerelerde Kullanılır?

Ticarette uğraşan bireylerin anlaşmalı olduğu banklardan temin ederek aldığı pos cihazları vardır. Bu makineyi barındıran tüm ticarethanelerde kullanılır. Kredi kartınızı kullanırken bankalar tüm güvenliğinizi almak için kişiye ait bir güvenlik kodu oluşturur. Bu kod sizin alışverişlerinizi daha güvenilir bir şekilde yapmanızı sağlar. Bu kod sayesinde başka birine geçmiş olan hesap numaranızı veya IBAN numaranızı koruma altına alarak dolaylı yoldan kartınızı kullanmalarını engeller.

Nedir Bu Güvenlik Numarası?

Uluslararası CVV kodu olarak bilinen bu kodun açılımı: Card Validation Value kelimelerinin kısaltılmış şeklidir. Sadece VISA kredi kartları için kullanılır. CVV ve CVV2 kodları sürekli karıştırılıyor. CVV2 bir nevi sanal karttır ve bu tarz işlemlerde kullanılır.

CVV Kodu Nerede Yazar?

Kartın arka kısmında yazılan 3 haneli koddur demek oldukça yanlış bir telaffuz olur. Doğrusu; kartların arka yüzlerinde güvenlik şeridinin (genelde arkadaki şerit beyazdır) son 3 haneli numarasıdır. Bu haneyi yalnızca kredi kartlarında bulunmaz neredeyse tüm kartların arka yüzeyinde bulunur. Sonuçlar olarak güvenlik sağlanıyor güvenlik sadece kredi kartlarına has bir sistem değildir. Bu numara kişiye özgü sisteme dayalı çalışır. Her alışverişte kullanılması zorunlu bir sistem olmakla beraber bu numarayı istemeyen sitelerde alışveriş yapmak sakıncalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2017