BORSA

Borsa Pd/Dd Nedir?

Borsa Pd/Dd Nedir?

Günümüzde tüm dünyada finansal işlemler yapılıyor. Bu finansal işlemlerin en temelde yapıldığı merkezlerden birisi borsa olarak ön plana çıkıyor. Birçok ülkede yer alan borsalar büyük yatırımcıların sürekli olarak yatırım yaptıkları alanlar olarak biliniyor. Bu kapsamda özellikle çeşitli şirketlerin hisse senetleri ve reel ekonomik büyüklükleri bakımından yapılan işlemlerde sürekli olarak bu borsalarda sürüyor.

İşlemlerin Yapılması

Şirketler kendi öz sermayeleri ve büyüklükleri ile doğru orantılı ve karşılama noktasında değerli kağıtlar ile borsada işlem görüyor. Bu şirketlerin hisse senetleri ve piyasa değerleri ile doğru orantılı olan değerlendirmeler yer alıyor. Birçok yatırımcı bu değerlere ve parametrelere bakaran yatırımlarını çeşitlendiriyor. Özellikle Pd/Dd sorgulaması ise yatırımcılar tarafından en dikkat çekilen analiz olarak ön plana çıkar.

Yatırımcıların Pd/Dd Tercihleri Nedir?

Şirketlerin piyasa değerlerinin miktarı ve fiyatı çeşitli yöntemler ile tespit edilir. Şirkete ait hisse senedi son işlem görme değeri ve sayısının hesaplanması ile piyasa değeri bulunur. Diğer bir parametre ise bir şirketin öz sermayesinin tespit edilmesidir.

Bu iki belirlenen değerin bir biri ile olan kıyaslanmasına ve oranlanmasına Pd/Dd deniliyor. Bu değerin kıstas olarak alındığı var sayılırsa piyasada yatırım yönünde tercihte bulunan yatırımcılar işin değerlerin analizi son derece önem arz eder.

Yatırım Noktasında Değerlendirmeler

Yukarıda açıklandığı üzere yapılan analizler tek başına yeterli değildir. Bu nedenden dolayı özellikle hisse senedi fiyatı veya öz sermaye oranı bir şirkete yatırımcıların yatırım yapıp yapmayacağı konusunda net bir bilgi verilmez. Bu yönde değerlendirmeler en anlaşılabilir şekilde piyasa değerinin öz sermaye değerine yapılan oranlaması neticesinde tespit edilir.

Bu değerin ortaya çıkartılması ile yatırımcıların analizler uygulamasında en somut değer olarak ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu değer ile kesin karar verilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı